Методичка - гра "Джура"

Національно-патріотичне виховання гуртківців Підвисоцького БДЮТ  - пріоритетне завдання, поставлене педагогами.






СТАРТ   ДАНО

16-18 червня на території Підвисоцького БДЮТ було проведено 1 районний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура». На гру приїхали дитячі рої (так за умовою гри називалися дитячі команди) з Кам’янецької ЗШ - рій «Відважні», Нерубайської ЗШ - рій «Січовики», Копенкуватської ЗШ - рій «Волоцюги», Покотилівської ЗШ - рій «Покотиловогорошки», Тернівської ЗШ - рій «Блискавичні шаблі» і Підвисоцької ЗШ- рій «Підвисоцька січ»  . Святково і за тематикою гри була прикрашена територія БДЮТ. Урочисте відкриття відбулося під козацькі марші, девізи та бойові оклики. Кожен рій по своєму був святковим, урочистим і бойовим. Ройові урочисто по військовому представляли свої рої. Учасників гри  привітали представник відділу освіти молоді та спорту Новоархангельської райдержадміністрації Будник Таміла Михайлівна, директор БДЮТ  Сергієнко В.В, козак «Сірко» та настоятель місцевої церкви Різдва Пресвятої Богородиці отець Петро.

 За програмою гри кожен рій розбив і оформив своє наметове містечко, потім була година знайомства, під час якої за допомогою ігор, тренінгів, діти знайомились один з одним. Працювала з ними соціальний педагог БДЮТ Сергієнко А.В.
Першим цікавим конкурсом був конкурс «Ватра», де кожен рій в театральній формі розкривав історію козаків, їх звичаї і обряди. Найкращими тут були підвисотчани. Перший день закінчився веселою дискотекою та вечірнім багаттям.
Другий день гри був особливо насиченим. Розпочався він конкурсом «Впоряд» (конкурс строю і пісні) сильнішими в ньому були «Покотиловогорошки» - керівник Соловей С.Г. та «Підвисоцька січ» - Сергієнко Т.С.  Після конкурсу «Впоряд»  учасники гри показали свою майстерність в стрільбі. Найбільше очок вибили рій Підвисоцької  та  Нерубайської шкіл .
Після обіду був інтелектуальний конкурс «Відун» тут кращими були рої «Підвисоцька січ» та «Волоцюги» з Копенкуватської ЗШ.
Потім за програмою була проведена гра «Квест», у  якій по спеціальних описах слід було найти певні підприємства, організації, місцини села Підвисокого, на кожній з умовних точок був суддя і слід було розв’язати задане ним завдання.  У грі «Квест» свою майстерність показав рій «Блискавичні шаблі» Тернівської ЗШ.
Третій день гри розпочався конкурсом  «Рятівник»  - керівник конкурсу медична сестра Качан Л.М. На цьому конкурсі учасники гри відповідали теоретично з питань першої  долікарської допомоги та виконували завдання практично: накладання пов'язок, транспортування, непрямий масаж серця, накладання жгута.  В конкурсі відзначились рої  Тернівської  і Кам’янецької шкіл.
Потім був етап «Туристсько-спортивна смуга перешкод». Переправа по купинах, жердинах, колоді, за допомогою маятника, цирку, подолання «павутини» та тунелю з «автоматом». Все це виконувалось на час з урахуванням штрафних очок. Першими на цьому етапі були «Блискавичні шаблі» Тернівської ЗШ.
За загальними підсумками переможцями стали «Блискавичні шаблі» , «Підвисоцька січ»  та «Волоцюги». Вони були нагороджені грамотами за першість у змаганні, а також відзначено кожен рій, який був кращим на одному з етапів. Гра «Джура пройшла цікаво і організовано. Висловлюємо подяку відділу освіти  в особі Керлсона С.В. за допомогу у підвезенні дітей та  вирішенні певних організаційних питань, сільському голові с.Підвисокого Хащевацькому І.Ф., директору Підвисоцької ЗШ Гаврилюку С.П., всім поварам Підвисоцької ЗШ: Юрченко Т.А, Пічкур Л.П, Кукурудзі О.М за смачні сніданки, обіди,вечері та медичній сестрі Качан Л.М., яка відповідала за здоров’я дітей, працювала на етапі, допомагала в їдальні. Особливу подяку висловлюємо директорам шкіл Стеценко О.Л, Настенко М.М., Поліщук В.В. Дітуні Т.Г, Павлюку М.В. , Гаврилюку С.П та керівникам команд - вчителям шкіл, які взяли участь у грі «Джура»: Вендюк О.В., Грицику Д.Ю, Солов’ю С.Г., Добровольській Н.І, Задорожньому В.А.,Маєвській Г.Г, Ісайчук І.М, Криворучку П.П., Поліщук Л.Л., Кравчук Л.І, Майдибурі А.В, Майдибурі С.А, Жукові В.П., Маєвському В.І., Сергієнко Т.С. , які приклали максимум зусиль для участі дітей в грі , їх відпочинку  та збереженню життя і здоров’я.
 Слід відзначити велику роботу педагогічного колективу БДЮТ у підготовці і проведенні гри «Джура», кожен конкурс, кожне питання чи завдання були підготовлені з особливою відповідальністю. Підвезення продуктів харчування, нічне чергування, робота на етапах - все це взяли на себе, як педагогічні так і технічні працівники БДЮТ: Сергієнко В.В, Дудник С.П, Ткачук В.В., Сергієнко А.В, Сергієнко О.А, Гончар С.А, Дудник В.П.,СливкоЛ.В., Гомонюк І.М, Ляховіцька Л.О, Поліщук К.О., Сергієнко С.А, Горбатюк В.А., Сергієнко А.П., Положай О.І.
  Перший старт дано. Ми сподіваємось, що виховання  патріотизму, любові до рідного краю, знання його історії та високої готовності до захисту своєї Батьківщини стане першочерговим для молоді і на наступний 2016-2017 навчальний рік участь у ІІ районному етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької, військово-патріотичної гри «Джура» братимуть команди всіх шкіл та навчальних об’єднань нашого району.



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

Н А К А З

м. Київ


13.06.2012                                                                                                        № 68



Про затвердження Положення про
Всеукраїнську дитячо–юнацьку
військово–патріотичну гру
„Сокіл” („Джура”)

{Із змінами, внесеними згідно
з Наказом Міністерства
освіти і науки
№ 276 від 31.03.2014}

На виконання доручення Президента України від 6 травня 2011 року № 1-1/860 щодо активізації роботи по відродженню і розвитку історичних, патріотичних, господарських та культурних традицій Українського козацтва, відповідно до пунктунаказу Міністерства України у справах сімї, молоді та спорту, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України, Міністерства культури і туризму України від 27 жовтня 2009 року № 3754/981/538/49„Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання молоді” 

НАКАЗУЮ:
2. Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
2.1. Забезпечити організацію і проведення I та II етапів гри „Джура”.
2.2. Сприяти формуванню Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських штабів гри „Джура”.
3. Відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини (Середницька А.Д.), Українському державному центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (Савченко Н.В.):
3.1. Здійснювати організаційно-методичне забезпечення гри „Джура”.
3.2. Забезпечити проведення III (Всеукраїнського) етапу гри „Джура”.
4. Департаменту професійно-технічної освіти (Супрун В.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Скасувати наказ Міністерства освіти і науки України від 25 грудня 2003 року № 855 „Про затвердження Положення про дитячо-юнацьку військово-спортивну патріотичну гру „Сокіл” („Джура”) Українського козацтва”.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Жебровського Б.М.

        




Міністр                                                                                             Д. В. Табачник


                                                                     ЗАТВЕРДЖЕНО
                         Наказ Міністерства освіти і науки,
                                                                               молоді та спорту  
                                                                               13 червня 2012 року № 687           
                                                                                                                                                             
                                                                           ПОЛОЖЕННЯ 

про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру „Сокіл” („Джура”)

{У тексті Положення слова «МОНмолодьспорт України» у всіх відмінках замінено словами «МОН України» згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 276 від 31.03.2014}

I. Загальні положення
1.1. Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра „Сокіл” („Джура”) (далі - гра „Джура”) є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання учнівської молоді, важливим засобом формування патріотичної свідомості, спортивно-оздоровчої роботи.
1.2. Метою гри „Джура” є виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя духовно багатої та фізично розвиненої особистості.
1.3. Основні завдання гри „Джура”:
виховання дітей та молоді у дусі відданості Батьківщині та українському народу через відродження національних і загальнолюдських духовних та моральних цінностей;
набуття учнями знань, умінь і навичок, необхідних захиснику Вітчизни;
формування у молоді високих морально-психологічних якостей: доброчинності, мужності, сміливості, рішучості, відваги, стійкості, наполегливості, дисциплінованості та ініціативності на основі відновлених народних традицій;
оволодіння учнями основами народної культурної спадщини (пісні, думи, розпис та опорядження житла і сакральних споруд, звичаї, традиції, ритуали і свята);
впровадження військово-прикладних видів спорту, єдиноборств, верхової їзди на конях, бойових танців, видів спортивної боротьби, народних ігор та забав з метою гартування духу й тіла;
вивчення народного способу господарювання на землі;
оволодіння навичками приготування страв народної кухні;
пропагування та популяризація здорового способу життя;
зміцнення міжрегіональних зв’язків та дружби дітей та юнацтва;
організація змістовного дозвілля;
формування та закріплення основ самоврядування в учнівських колективах.

II. Учасники гри „Джура”
2.1. Учасниками гри „Джура” є учнівська молодь загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних навчальних закладів (далі - навчальні заклади), об’єднана на добровільних засадах у рої, сотні, курені тощо. До складу зазначених утворень входять хлопці та дівчата віком від 7 до 18 років.
2.2. Прийом до складу учасників гри „Джура” здійснюється за народним звичаєм на загальному зібранні та за згодою батьків після проходження виховного просвітницького курсу підготовки, де відбувається знайомство з заповідями, правами та обов'язками учасника гри, набуття необхідних знань з історії України, літературно-пісенної творчості, про народних героїв тощо.
2.3. Учасники гри „Джура” поділяються на козачат (молодші школярі віком 7-10 років), джур козацьких (школярі середніх класів віком 11-15 років), молодих козаків (школярі старших класів віком 16-18 років). У грі „Джура” можуть брати участь особи старші 18 років у статусі „Козак-наставник”, які залучаються до виховної роботи з молоддю.
2.4. Основою організації гри „Джура” є козацьке самоврядування: добровільне об’єднання учасників для виконання завдань гри у рій (клас, гурток тощо), сотню (паралель класів), курінь (навчальний заклад). За потреби можуть створюватися ширші об’єднання: районне (полк), обласне (паланка), всеукраїнське (кіш).

III. Керівництво грою „Джура”
3.1. Загальне керівництво грою „Джура” здійснює Міністерство освіти і науки України (далі - МОН України).
{Пункт 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки№ 276 від 31.03.2014}
3.2. Безпосередня організація та проведення гри „Джура” покладаються на Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (далі - Центр).
Для проведення I (районного, міського), II (Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських) етапів гри «Джура» створюються штаби.
Для проведення III (Всеукраїнського) етапу гри „Джура” створюється головний штаб, склад якого затверджується наказом МОН України.
3.3. До складу головного штабу входять працівники МОН України, Центру, Міністерства оборони України (за згодою) та представники громадських організацій (за згодою).
3.4. Очолює головний штаб керівник.
Керівник головного штабу:
розподіляє повноваження членів головного штабу;
керує підготовкою і проведенням гри „Джура”.
3.5. Члени головного штабу:
здійснюють організаційну роботу з проведення гри „Джура”;
забезпечують порядок проведення гри „Джура”.
3.6. З метою забезпечення об’єктивної оцінки результатів змагань (конкурсів, вікторин) створюється суддівська колегія, склад якої затверджується наказом Центру.
3.7. До складу суддівської колегії входять досвідчені педагоги, науково-педагогічні працівники навчальних закладів, вчені наукових установ та представники громадських організацій (за згодою).
3.8. Очолює суддівську колегію головний суддя.
Головний суддя:
керує роботою суддів;
проводить засідання суддівської колегії;
бере участь у визначенні переможців;
затверджує список переможців.
3.9. Організацією та проведенням гри „Джура” в регіонах керують Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, відділи (управління) освіти районних та міських державних адміністрацій.
3.10. У навчальних закладах грою „Джура” керує педагог, призначений наказом керівника навчального закладу, за його згодою.
При навчальному закладі створюється консультативна Козацька рада з проведення гри „Джура” у складі учнів, педагогів, батьків, представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій (за згодою).
IV. Порядок і строки проведення гри „Джура”
4.1. Гра „Джура” проводиться у три етапи.
4.2. І (районний, міський), ІІ (Кримський республіканський, обласні, Київський та Севастопольський міські), ІІІ (Всеукраїнський) етапи проводяться щороку, починаючи з 2015 року.
{Пункт 4.2 розділу IV в редакції Наказу Міністерства освіти і науки № 276 від 31.03.2014}
4.3. Заходи в рамках гри „Джура” проводяться протягом року відповідно до річного плану роботи навчального закладу.

V. Організаційні засади та зміст етапів гриДжура
5.1. До програми I, II та III етапів гри „Джура” включаються такі види змагань (конкурсів, вікторин):
конкурс „Візитка рою”;
брейн-ринг (за зразком гри „Що? Де? Коли?”);
вікторини з історії України, зокрема з історії Збройних Сил України та історії козацтва;
конкурси на кращу пісню, рукописну газету, кінофільм чи відеофільм про гру „Джура” та заходи в рамках гри;
змагання на туристській смузі перешкод, спортивного та туристського орієнтування;
конкурс технічної творчості;
огляд якості (рівня) початкової військової підготовки;
стройовий впоряд - особиста підготовка та дії в складі рою;
військово-тактична підготовка у формі теренової гри на місцевості з використанням елементів страйкболу;
фізична підготовка - крос, плавання, метання гранати, лазіння по канату або жердині, згинання і розгинання рук в упорі, опорний стрибок через «коня» тощо;
медична підготовка - надання долікарської допомоги;
цивільна оборона - виконання нормативів щодо роботи зі спеціальними приладами та користування індивідуальними засобами захисту, гасіння умовної пожежі та рятувальні роботи;
комбіновані військово-спортивні та туристські естафети.
5.2. Напрями роботи в роях:
навчання і фізичне загартування членів рою під час занять у гуртках, творчих об’єднаннях у навчальних закладах, за місцем проживання, в оздоровчих закладах;
щорічні огляди військово-спортивної підготовки, патріотичного та духовного виховання козачат, джур козацьких і молодих козаків шляхом проведення змагань, зльотів, конкурсів за окремими умовами;
туристські спортивні походи (пішохідні, кінні, лижні, велосипедні, водні), історико-краєзнавчі експедиції;
виконання доброчинних завдань під гаслом „Добре діло” на засадах козацького лицарства;
участь в екологічних акціях та акціях милосердя, культурно-просвітницьких заходах;
ведення колективного щоденника „Добрі справи”;
навчання за розпорядком дня „День козака”;
навчання та тренування в гуртках і секціях традиційних народних єдиноборств, козацьких бойових мистецтв, військового впоряду, туристської підготовки, розучування народних обрядів;
вивчення народної культури, педагогіки та моралі; співпраця з дитячими й молодіжними організаціями України та зарубіжжя.
5.3. На всіх етапах гри „Джура” обов’язковим є конкурс на кращий звіт про доброчинні справи під гаслом „Добре діло”, що виконувались відповідно до ідейних принципів козацького лицарства.
5.4. Педагог-вихователь рою та козак-наставник, що призначаються керівником навчального закладу за їх згодою, відповідно до плану навчально-виховних заходів проводять заняття і тренування з козачатами, джурами козацькими і молодими козаками. В основі змісту занять лежать духовний розвиток та фізичне загартування, що реалізується у формі конкурсів, оглядів, естафет, змагань, вікторин тощо.
5.5. У рамках етапів гри „Джура” проводяться конференції, „круглі столи”, диспути, зустрічі з ветеранами Збройних Сил України, представниками козацьких громадських організацій, краєзнавцями тощо.
5.6. Заходи у рамках гри „Джура”, а також I, II та III етапи проводяться за умовами, що розробляються організаторами зазначених етапів згідно з цим Положенням.

VI. Документація та строки її подання
6.1. Для участі у III етапі гри „Джура” керівники команд у день заїзду на місце проведення заходу подають до головного штабу такі документи:
наказ про відрядження команди на участь у III етапі гри „Джура”;
затверджений список команди, у якому зазначаються: № з/п, прізвища та імена учнів, рік народження, навчальний заклад, місце проживання (до списку включаються також керівники команд);
заявку на участь у III етапі гри „Джура”, у якій зазначаються: № з/п, прізвища та імена учнів, рік народження;
копії паспортів керівників та учнів від 16 років та свідоцтв про народження учнів до 16 років, завірені керівником навчального закладу, учнівські квитки;
медичні книжки керівників команд;
медичні довідки для учнів встановленого зразка.
6.2. Обробка персональних даних здійснюється відповідно до законодавства про захист персональних даних.

VII. Підбиття підсумків та нагородження переможців
7.1. Підсумки I, II та III етапів гри „Джура” підбиваються у кожному виді змагань (конкурсів, вікторин) (далі - змагання) окремо. Переможці визначаються за найбільшою сумою балів, набраних під час цих змагань.
Переможці у комплексному заліку I, II та III етапів гри „Джура” визначаються за найменшою сумою місць, зайнятих в усіх залікових видах змагань.
7.2. Переможці I, II та III етапів нагороджуються грамотами, дипломами, призами, оздоровчими та екскурсійними поїздками організаторів гри „Джура”.

VIII. Фінансування гри „Джура”
8.1. Фінансування проведення I та II етапів гриДжурав районах (містах), в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, проїзд та харчування учасників гриДжура”, проведення тренувальних зборів, відрядження осіб, що супроводжують учнів, та суддів, нагородження переможців здійснюються за рахунок асигнувань, передбачених у відповідних бюджетах на відповідний рік Міністерством освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством.
8.2. Витрати на організацію та проведення ІІІ етапу гри „Джура” здійснюються в межах відповідних асигнувань, передбачених Державним бюджетом України на відповідний рік, а також коштів, не заборонених законодавством.





Директор департаменту
професійно-технічної освіти                                                                 В.В. Супрун



МІНІСТЕРСТВО  ОСВІТИ  І  НАУКИ  УКРАЇНИ
01135, м. Київ, проспект Перемоги, 10, тел. (044) 486 24 42, факс (044) 236-1049, ministry@mon.gov.ua
 

від  17.02.2015  № _1/9-78_
від ___________ на №_____
Директорам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних та Київської міської державних адміністрацій

Керівникам навчальних закладів


Про організацію Всеукраїнської
дитячо-юнацької військово-патріотичної
гри «Сокіл» («Джура») в навчальних закладах


         З метою удосконалення змісту, форм та засобів патріотичного виховання учнівської молоді направляємо для використання в практичній роботі рекомендації з організації Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура") у загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах України.
Рекомендації щодо організації та проведення I районного (міського) та II обласного етапів гри «Джура» розміщені на офіційному веб-сайті Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді:  www.ukrjuntur.org.ua.

Додаток:  на 18 арк.

 

Заступник Міністра                                                    П.Б. Полянський

  


Додаток
до листа Міністерства освіти і науки України                                                     від 17.02.2015  № _1/9-78

Рекомендації
з  організації   Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у загальноосвітніх,  позашкільних та професійно-технічних навчальних  закладах України

Вступ
Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») (далі – гра («Джура») є важливою складовою системи патріотичного виховання, що формується в українському суспільстві.
Рекомендації підготовлені з метою сприяння організації роботи з патріотичного виховання дітей та молоді у загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних  навчальних закладах на прикладах історичних подій становлення Української державності, героїки визвольних рухів, українського козацтва тощо. Відомо, що за Козацької доби державотворчі процеси на українських землях були  найбільш послідовними і дали світові перші зразки демократичного устрою суспільства, а на історичну арену вийшла велика кількість видатних державних діячів, організаторів військової справи, подвижників української духовності, які сповідували кращі принципи  європейського лицарства та глибоко шанували українські народні традиції і звичаї.
Саме героїчні подвиги українського народу та видатні особистості і їх діяльність мають стати прикладами для наслідування дітьми, молоддю, усіма громадянами нашої країни.

Організація гри  «Джура»
Організація гри «Джура» в навчальних закладах здійснюється на основі Положення про зазначену гру, затвердженого наказом МОНмолодьспорт України від 13.06. 2012 № 687 (зареєстрований Міністерством юстиції України від 03 липня 2012 р. за № 1094/21406), та Умов проведення окремих видів змагань і конкурсів, що розробляються організаторами відповідних етапів (фіналів).
Участь дітей та учнівської молоді у грі є добровільною.
Перед початком організації роботи з проведення зазначеної гри у навчальному закладі необхідно провести інформаційно-роз'яснювальну роботу серед учнів (вихованців), педагогів, батьків щодо місця гри  «Джура» в системі патріотичного виховання дітей та молоді, ознайомити всіх можливих учасників гри із змістом і формами окремих видів змагань, конкурсів. Таку інформаційну роботу можна здійснювати на загальних зборах учнівського та педагогічного колективів, а також батьківських зборах.  
Рішення про долучення навчального закладу до гри приймається на засіданні педагогічної ради, на підставі якого такий захід вноситься до річного плану роботи закладу . Зазначені збори вирішують також питання 
участі в грі «Джура» навчального закладу в цілому, або окремих колективів (команд). В залежності від прийнятого рішення учасники гри організовуються в рої (найменша ланка), чоту (клас), сотню (паралель класів: молодші, середні, старші), курінь (навчальний заклад).
           До організації та проведення гри «Джура» можуть залучатись педагогічні колективи або окремі педагоги навчального закладу, орган учнівського самоврядування, учні, студенти, а також представники громадських об’єднань, члени клубів за місцем проживання тощо.
          
Орієнтовний план заходів із впровадження гри «Джура»
в навчальному закладі протягом навчального року
         Вересень – 14 жовтня:
         створення роїв, сотень, куренів. Прийом у козачата молодших школярів. Проведення засідань Рад козацьких роїв з питань щодо переходу до наступного, вищого за віком, ступеня гри «Джура»: козачат – до джур козацьких, джур козацьких – до молодих козаків.
         Проведення Великих Рад та виборів козацької старшини в роях,  сотнях, куренях, полках.
         Заходи з організації учнівського самоврядування.
         Організація гуртків козацько–лицарського виховання «Джура», «Козацькі джури» тощо.
         День туризму (подолання туристської смуги перешкод за козацькою легендою, інші заходи).
         Участь у волонтерських заходах щодо формування навчальної бази навчальної дисципліни «Захист Вітчизни» та фізичного виховання.
Розробка Умов проведення «Дня козака»  (періодично - один раз на тиждень, місяць чи квартал) у формі рольової організації самоврядування.
         Жовтень:
         проведення традиційних для навчального закладу та місцевої громади заходів до Дня захисника України та Покрови Пречистої Богородиці, Покровительки Українського козацтва і Збройних Сил України  у формі ігор та забав, таких як «Котигорошко», «Козацьке завзяття», «Козацький гарт»; туристсько-краєзнавчих подорожей, екскурсій, осінніх таборувань тощо.
          Листопад і березень:
         операція «Зелена хвиля»: проведення заходів (у співпраці з іншими організаціями) щодо озеленення територій навчальних закладів, мікрорайонів, населених пунктів, відновлення та розширення паркових зон тощо.
         Операція «Чисте подвір’я, вулиця, село, місто – чиста Українська земля».
         Листопад:
         операція до дня Збройних Сил України «Дорогою Героїв»: виховні години, конкурси, фестивалі, вікторини, походи  місцями боїв, екскурсії у військові частини, поповнення експонатами експозицій музеїв навчальних закладів. 
Ватра «Слава Героям» (проводиться у формі патріотичного мистецько-сценічного дійства).
Спортивні ігри та змагання: «Впоряд», «Стрільба»  тощо.
         Січень – лютий:
         зимове таборування: участь у народних святах зимового циклу, розучування народних ігор та забав, героїко-патріотичних пісень, дум; змагання із зимових видів спорту, змагання з ігрових видів спорту в закритих приміщеннях.
Березень:
         підготовка та проведення «Дня цивільної оборони».
Операція «Захист»: набуття знань, умінь та навичок з надання першої долікарської допомоги при захворюваннях та травмах; тренування та змагання з цивільної оборони, надання першої долікарської допомоги, транспортування і евакуації потерпілих.
         Заходи за програмою «Школа безпеки».
         Весняне таборування, походи, конкурси, вікторини, ігри та забави.
         Квітень:
         операція «Снайпер»: обладнання стрілецьких тирів, місць для стрільби, змагання в стрільбі із пневматичної зброї та спортивних луків.
         Операція «Вправний вершник»: основи верхової їзди на конях.
         Гра «Відун»: інтелектуальні змагання зі знання історії козаччини, українського війська, сучасних збройних сил України, народних повстанських формувань та їх ролі у боротьбі за незалежність української держави, історії малої Батьківщини по системі «Брейн–ринг», «Що? Де? Коли?»).
         Підсумкові заходи гри у навчальних закладах для визначення кращих роїв для участі у І (районному, міському) етапі. 
         Травень:
         виховні заходи під гаслом «Підготовкою до захисту Батьківщини вшануємо подвиги борців за незалежність України”. Участь у вахті пам’яті  героїв Другої світової війни, героїв Небесної сотні, воїнів - захисників України.
         Підготовка роїв–переможців та призерів І (районного, міського) етапу до участі у ІІ (обласному та міському у м. Києві) етапі.
         Червень-серпень:
         проведення конкурсів, зльотів, змагань, фестивалів, вікторин, походів, експедицій під час літнього таборування. Організація пошуково-краєзнавчих експедицій в рамках Всеукраїнського конкурсу на кращу краєзнавчу експедицію з активним способом пересування «Мій рідний край», туристсько-краєзнавчих експедицій «Моя Батьківщина – Україна», «Історія міст і сіл України», у тому числі і за напрямом «Козацькому роду нема переводу». Участь у регіональних туристсько-краєзнавчих освітянських проектах.
         Операція «Дельфін»: участь в обладнанні місць для плавання, навчання плаванню, змагання з плавання та подолання водних перешкод.
Операція «Турбота»: допомога людям похилого віку, інвалідам, вдовам, дітям незахищених соціальних категорій, волонтерська участь у роботі з  ліквідації бездоглядності та  безпритульності дітей; «Добре діло» – виконання доброчинних справ відповідно до ідейних принципів лицарства.
        
Примірний розподіл функцій 
адміністративно-педагогічних працівників закладу
Керівник навчального закладу розподіляє обов’язки педагогів з організації гри «Джура», забезпечує необхідні умови для її проведення згідно з  нормативними документами з організації гри «Джура» та дотримання норм охорони праці та техніки безпеки.
Заступник директора навчального закладу з навчально-виховної роботи скеровує  роботу з дотримання ідейних принципів козацької педагогіки в організації навчально-виховного процесу; вносить у порядок денний  педагогічних рад, засідань методичних об’єднань розгляд питань козацької та народної педагогіки, контролює наявність матеріалів національно-патріотичного змісту в навчальних кабінетах, світлицях, музеї навчального закладу (за наявності такого) та їх використання в навчальному процесі. Організовує лекції, навчальні семінари тощо для педагогів, батьків, громадського активу. Залучає працівників Центрів туризму та краєзнавства учнівської молоді, Будинків дитячої творчості, шефів, спонсорів, батьків, громадські організації до проведення заходів у рамках гри «Джура».
         Педагог-організатор закладу здійснює організаційні заходи гри «Джура» в позаурочний та канікулярний час; сприяє ефективній  роботі  з патріотичного виховання в гуртках, творчих об’єднаннях, секціях, клубах тощо; організовує заходи з пропаганди здорового способу життя та козацьких традицій серед дітей та учнівської молоді, педагогів, батьків, громадськості.
Відповідальний за проведення гри «Джура» (призначається наказом керівника навчального закладу за його згодою) за сприяння адміністрації, досвідчених педагогів та представників громадського активу складає план роботи щодо проведення заходів у рамках гри «Джура», пропонує завдання на навчальний рік та перспективу, проводить заняття з учителями-предметниками, класними керівниками, вихователями груп продовженого дня, а також з учнівським активом закладу з підготовки їх до проведення гри; готує проекти відповідних документів до департаментів, управлінь, відділів освіти; організує проведення операцій та масових  заходів у рамках гри, туристські походи, краєзнавчі експедиції, екскурсії, змагання,  вікторини, конференції, тематичні вечори; проводить інструктажі з техніки безпеки; веде облік роботи, здійснює  безпосереднє керівництво проведенням фіналу гри у навчальному закладі.
Учитель фізичної культури організовує фізичну підготовку та контроль фізичного стану учасників гри; забезпечує необхідним спорядженням та інвентарем заходи у рамках гри «Джура», організовує 
змагання, бере участь у підготовці та проведенні фіналу гри у навчальному закладі.
Учитель навчального предмету «Захист Вітчизни» організовує стройовий вишкіл, проводить заняття з вогневої підготовки (обладнання тирів та стрільби із різних видів зброї), організовує співпрацю з військовими частинами, підрозділами МВС, морського флоту, прикордонних військ тощо, проводить практичні заняття на їх базі; організовує та проводить польове таборування, навчає практичним навичкам застосування засобів індивідуального захисту, способів виживання у несприятливих умовах, роботи з топографічними матеріалами, знайомить вихованців з поняттям тактики ведення змагань, слідкує за наявністю в навчальному закладі необхідного спорядження та інвентарю, його поповненням та зберіганням; організовує  змагання, бере участь у підготовці та проведенні фіналу гри «Джура» у навчальному закладі.
Учитель (відповідно до спеціальності) впроваджує ідейні принципи козацької педагогіки в навчально-виховний процес, викладає предмет з урахуванням національно-патріотичних інтересів держави, є консультантом одного із напрямів роботи з організації та проведення гри «Джура»;  бере участь у проведенні заходів, передбачених планом роботи з організації гри у навчальному закладі.
         Класний керівник проводить роз’яснювальну, інформаційну, агітаційно-пропагандистську роботу і може (за його згодою) бути виховником чи керівником рою, чоти тощо.
Бібліотекар навчального закладу комплектує у бібліотеці тематичний розділ (література та наочний матеріал) національно-патріотичного спрямування, методичних матеріалів; організовує тематичні виставки,  зустрічі з письменниками, вченими-краєзнавцями, істориками, спортсменами, працівниками музеїв, активістами національно-патріотичних організацій та об’єднань, ветеранами тощо.
Медичний працівник здійснює медичний контроль за станом здоров’я учасників масових заходів, обслуговує  масові заходи; проводить інструктажі  відповідальних за санітарно-гігієнічну роботу, навчає надавати першу долікарську допомогу; комплектує медичні аптечки.

Примірний перелік змагань і конкурсів
та рекомендації щодо їх проведення  протягом навчального року
            Впоряд (5-7 хв.) - змагання з індивідуальних дій та дій у складі рою проводяться за навчально-методичним посібником «Муштровий впоряд дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри «Сокіл» («Джура») Українського козацтва» (упорядник –  С.П. Рудюк).
Час на виконання обов’язкового завдання - 3 хв., творчого завдання - 4 хв.
Обов’язкове завдання повідомляється рою на початку змагань.
Творче завдання готується командою заздалегіть.
Участь у зазначеному змаганні бере рій у складі 8 чол. Усі накази подає ройовий.

Обов'язкове завдання – це виконання прийомів у складі рою.
Творче завдання може бути представлене у вигляді монолітного та чіткого показу різноманітних елементів впоряду у складі рою під супровід барабанного бою чи під музику.
Оцінка виставляється від 1 до 4 (незадовільно, задовільно, добре, дуже добре) за такими критеріями:
в обов’язковому та творчому завданнях оцінюється зовнішній вигляд, однострій, організованість та якість виконання впорядових наказів;
виконання маршової патріотичної пісні.
На завершення показу виконується марш рою стройовим кроком з маршовою патріотичною піснею. Бажано використовувати козацьку тематику пісень. Перемагає рій, який в сумі набирає найбільше балів.
Порядок виконання: рій виходить на місце для показу стройових прийомів у колоні по двоє за командою «РІЙ, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО, ходом– РУШ!».
Після виходу на визначене місце ройовий подає команди:
«РІЙ – СТІЙ, право-(ліво-) РУЧ, СПОЧИНЬ, ЗАПРАВИТИСЬ!». 
Вийшовши на середину ладу (строю), ройовий подає команду: «РІВНЯЙСЬ,  СТРУНКО! Рій (проголошує назву), наш девіз (звучить девіз). Рівняння до СЕРЕДИНИ!»; підходить до судді конкурсу та доповідає про готовність рою: «Пане суддя! Рій (назва) до участі в конкурсі "Впоряд" готовий! Ройовий (називає своє прізвище)».
Суддя подає команду: «СПОЧИНЬ!».
Ройовий дублює команду: «СПОЧИНЬ! Рій – РОЗІЙДИСЬ».
Після цього рій виконує прийоми в такій послідовності:
шикування в однолаву;
розмикання і змикання рою;
перешикування рою з однолави в дволаву та навпаки;
повороти на місці (праворуч, ліворуч, обернись);
крок на місці;
перешикування в колону по двоє;
проходження урочистим ходом з виконанням військового вітання під час руху;
проходження з виконанням ладової пісні (по завершенні творчого завдання).

Шикування в однолаву
Ройовий підходить до встановленого місця шикування і подає команду для збору: «Рій – ДО МЕНЕ»
(За цією командою джури бігом збираються до ройового).
Ройовий подає команду: «Рій, у лаву – ЗБІРКА».
(Подавши команду, ройовий приймає поставу «струнко» обличчям у бік чолової лінії шикування, рій шикується ліворуч від ройового. З початком шикування ройовий виходить із ладу й стежить за шикуванням рою).
Ройовий подає команду: «РІВНЯЙСЬ».

(За цією командою усі, крім правокрилового, повертають голови праворуч (праве вухо вище від лівого, підборіддя трохи підняте) вирівнюючись. Під час вирівнювання джури можуть трохи пересуватися вперед, назад або в той чи інший бік).
Після закінчення вирівнювання рою подається команда:  «СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийомів командою: «СПОЧИНЬ!».  
 (За цією командою всі джури швидко ставлять голову прямо).
Розмикання і змикання рою
Ройовий стає перед ладом і подає команду: «Рій, вліво на два кроки розім-КНИСЬ».
(За командою всі джури, за винятком того, від якого здійснюється розмикання, повертаються в зазначений бік, рівночасно з постановкою ноги повертають голову до чола ладу і йдуть пришвидшеним півкроком, дивлячись через плече на того, хто йде ззаду, і не відриваючись від нього; після зупинки того, хто йде ззаду, кожен робить ще стільки кроків, скільки було зазначено в команді, й повертається праворуч).
Ройовий подає команду: «Рій, вправо зім-КНИСЬ». 
(За командою всі джури, за винятком того, до якого призначене змикання, повертаються в бік змикання, після чого пришвидшеним півкроком підходять на встановлений для зімкненого ладу проміжок і в міру підходу самостійно зупиняються та повертаються ліворуч).
Ройовий подає команди: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання  командою: «СПОЧИНЬ!». 
Перешикування рою з однолави в дволаву та навпаки 
Ройовий подає команду: «Рій, до двох – ВІДЛІЧИ». 
(Відлік починається з правого крила: кожний джура, швидко повертаючи голову до джури, який стоїть ліворуч від нього, називає свій номер і швидко ставить голову просто (прямо), крайній лівого крила голову не повертає).
Ройовий подає команду: «Рій, у дволаву – ШИКУЙСЬ». 
(За виконавчою командою другі номери роблять лівою ногою крок назад, не приставляючи правої ноги, крок праворуч, щоб стати ззаду за першими номерами, й приставляють ліву ногу).
Ройовий подає команду: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО».
Ройовий подає команду: «Рій, в однолаву – ШИКУЙСЬ». 
(За виконавчою командою другі номери роблять лівою ногою крок вліво, не приставляючи правої ноги, крок вперед й приставляють ліву ногу).
Ройовий подає команди: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання  командою: «СПОЧИНЬ!». 

Повороти на місці (праворуч, ліворуч, обернись)
Ройовий подає команду: «Рій, право-РУЧ».
(За виконавчою командою всі джури повертаються праворуч).
Ройовий подає команду: «Рій, ліво-РУЧ». 
(За виконавчою командою всі джури повертаються ліворуч).

Ройовий подає команду: «Рій, обернись, ЗАПРАВИТИСЬ». 
(За виконавчою командою всі джури повертаються через ліве плече на 180 градусів. Під час вирівнювання рою після виконання команди «обернись» у наступній команді вказується на бік рівняння, наприклад: «Вправо (вліво) – РІВНЯЙСЬ»).
Ройовий подає команди: «Вправо (вліво) – РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийому командою: «СПОЧИНЬ!». 

Крок на місці
Ройовий подає команду: «Рій, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО, на місці ходом-РУШ».
(За виконавчою командою всі джури крокують на місці).
Ройовий подає команду: «Рій – СТІЙ!».
(За виконавчою командою, подається під ліву ногу, всі джури приставляють праву ногу і зупиняють крок на місці).
Ройовий подає команди: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийому командою: «СПОЧИНЬ!». 
 Перешикування в колону по двоє
Ройовий подає команду: «Рій – РОЗІЙДИСЬ».
Ройовий підходить до встановленого місця шикування і подає команду для збору: «Рій – ДО МЕНЕ»
(За цією командою джури бігом збираються до ройового).
Ройовий подає команду: «Рій, в колону по двоє – ЗБІРКА».
(Подавши команду, ройовий приймає поставу «струнко» обличчям у бік руху рою, рій шикується за ройовим по двоє).
Ройовий з початком шикування повертається до рою і подає команду: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!».
Ройовий розвертається спиною до рою і подає команду: «РІЙ, ходом– РУШ!».
(За виконавчою командою ройовий виводить рій на вихідну позицію для проходження урочистим ходом з виконанням військового вітання під час руху).
Проходження урочистим ходом
з виконанням військового вітання під час руху
(Рій у колоні по двоє знаходиться на вихідній позиції, хорунжий з прапорцем рою стоїть перед роєм в позиції для руху урочистим ходом (мал.3), ройовий стоїть перед хорунжим).
Ройовий повертається до рою і подає команди: «РІЙ, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»,  розвертається спиною до рою і подає команду: «РІЙ, рівним кроком – ходом РУШ!».
(Рій починає рух у встановленому напрямку). 
При наближенні рою до судді ройовий повертає голову вправо (в напрямку до судді) і подає команду: «Рій, вправо – ГЛЯНЬ!».

(За виконавчою командою ройовий прикладає праву руку до головного убору, хорунжий і права колона рою тримає голову прямо, а ліва колона повертає голову праворуч).
Після проходження рою за межі суддів ройовий подає команду:
«Рій – СПО-ЧИНЬ!».
(За виконавчою командою ройовий опускає праву руку, ліва колона рою повертає голову прямо, рій крокує на встановлене місце).
Проходження з виконанням ладової пісні
(Рій у колоні по двоє знаходиться на вихідній позиції, хорунжий з прапорцем рою стоїть перед роєм в позиції для руху урочистим ходом (мал.3), ройовий стоїть перед хорунжим).
Ройовий повертається до рою і подає команди: «РІЙ, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!», розвертається спиною до рою і подає команду: «РІЙ, з піснею – ходом РУШ!».
(Рій починає співати пісню з початком руху).
Після проходження рою за межі суддів ройовий подає команду:
«Рій – СПОЧИНЬ!».
(За виконавчою командою рій припиняє співати пісню і крокує на встановлене місце).

Звитяжні змагання «Лава на лаву» - командне силове змагання, що є традиційною забавою українських козаків.   
         Змагання «Лава на лаву» не потребує спеціальної попередньої підготовки.
         Проводиться на майданчику, розмітка якого показана на схемі:
↓         2 м


3-5 м


1(0.5м)
1(0.5м)
          2 м           ↓


3-5 м


         Майданчик із безпечним (земляним, ґрунтовим, піщаним, штучним) покриттям, без сторонніх небезпечних предметів (дерева, кущі, каміння, стіни, загорожі тощо) на відстані не менше 5-ти метрів за межами майданчика.
         Судять змагання не менше 4-х бокових суддів та головний суддя, який і подає команди.
         Склад рою – 6 осіб.
         Керівники і заступники керівників роїв безпосередньої участі у змаганнях не беруть.
Перед початком змагань учасники стають до козацького кола, виголошують гасло рою, психологічно налаштовуються, підбадьорюються. По команді судді рої сходяться до середньої  лінії  і  розгортаються у  лаву. Кожен  рій  тактично будує  лаву  самостійно (однолава, дволава, «трикутник», «коло» тощо) і стає за 1 (0.5) м від середньої лінії. Руки учасників перехресно кладуться на плечі відкритими долонями до власного тіла. Учасники тісно зімкнуті (притиснуті один до одного), повернуті обличчям до суперника.
         Суддя проводить інструктаж та вказує на можливі порушення.
         За першим сигналом (свистком судді) лава починає певними загрозливими звуками (без слів, наприклад: «у-у-у-у»; «гала-гала-гала»; «гей-гей-гей»; «тупу-тупу-тупу»; «ков-ков-ков-ков» тощо) піднімати «бойовий» дух рою та психологічно тиснути на суперника.
         За другим сигналом судді рої починають  боротьбу.
         Лава на лаву сходяться у ривку.
Учасникам змагань забороняється низько нахиляти голову, виставляти  лікті, виносити  вперед  кулаки, наступати на ноги супротивників, повертатись до суперників спиною.
Будь–які удари  заборонені. Навіть при намірі нанести удар боротьба припиняється, рою–порушнику робиться зауваження.
Про порушення правил сигналізують судді, боротьба зупиняється, суть порушення роз’яснюється головному судді і рою, головний суддя приймає рішення.
Після трьох зауважень рій дискваліфікується і йому зараховується поразка.
Для перемоги рій повинен витіснити суперника за будь–яку лінію його частини майданчика.
         Рою може зараховуватись поразка у разі,  якщо учасники  зробили  заступ  двома  ногами  за  середню  лінію до сигналу судді,  хтось із учасників упав на землю (торкнувся землі коліном чи рукою), якщо  розірвана  лава.
         Для  виявлення  переможця роям  надається  три  спроби.
         Рій, який  отримав  перемогу  у  двох  спробах  вважається  переможцем, третя спроба не проводиться.
         Змагання проводяться за олімпійською системою «програв – вибув».
         Серед чотирьох кращих роїв визначаються переможець та призери.
         Остаточні умови проведення змагань оголошуються не пізніше, ніж за 1 годину до початку змагань.
         Для учасників збору буде проведений майстер-клас із цього виду змагань.
        
Силове  змагання  «Перетягування  линви» -  у змаганнях беруть участь два рої по 8 чоловік у кожному. Додаткові умови можуть бути оголошені за 1 год. до початку змагань (наприклад: склад – 9 чоловік (8 – безпосередньо беруть участь у змаганні, один учасник рою (керівник) – запасний, що може
замінювати когось із учасників у другій чи третій спробах при форс-мажорних обставинах (може бути проведена тільки одна заміна).
         Линва стандартна. Окружність – 10-12 мм; довжина – не менше 33 м; кінці – обметані.
         Учасник змагань називається – пулер.
         На  линві  позначається  середина (центральний маркер) та дві маркувальні стрічки з обох боків на відстані одного метра від центрального маркера для першого пулера команди. Позначки різного кольору.
         На  майданчику для змагання позначається поперечна центральна  лінія (під  центральним маркером  на  линві). На відстані трьох метрів від центральної з обох боків позначається фінішна лінія.                         
          Кожен рій береться  за  свою  половину  линви. Пулери   стоять  по  обидві  сторони  линви через  одного (перший – ліворуч від линви, другий – праворуч і т.д.). Пулери,  що  стоять  ліворуч,  закріпляють  линву  під  правим  ліктем,  ті, що стоять праворуч – під лівим ліктем, щосили  утримуючи  линву  двома  руками.
         Допускається одностороннє розташування пулерів. Линва в такому випадку повинна розташовуватися з правої сторони пулера і бути між тілом та верхньою частиною передпліччя.
         Рій сам визначає тактику розміщення пулерів. Допускається зміна тактичної побудови у різних спробах.
         Жодний із пулерів не може робити захват ближче до центру, ніж крайня маркувальна стрічка. Перший до центру пулер має здійснити захват якомога ближче до крайньої маркувальної стрічки.
         Не допускається ніяких вузлів або петель на линві, також не дозволяється чіпляти линву навколо будь-якої частини тіла. Пересічення линви через самого пулера вважається петлею.
         На старті тяги центральний маркер на линві має бути поєднано із центральною лінією на поверхні майданчика.
         Змагання судять три судді. Два бокові – супроводжують рій в тязі, один – головний.
         За командою головного судді (за свистком) рої перетягують линву на свою сторону.
         Кожен  пулер під  час  тяги  тримає  линву  двома  руками  простим  захватом так, щоб долоні  обох  рук  були направлені  вверх. Будь-який  інший  захват,  що  може  заважати  вільному  руху  линви, є  порушенням. Стопи  ніг мають  бути  попереду  колін, пулери мають  зберігати  таку  позицію  протягом  усього  часу тяги.
         Взуття може бути шиповане.         Бутси – забороняються!
         Кінцевий пулер називається «якірним». Линва має проходити вздовж правої сторони тіла, діагонально через спину та через ліве плече, ззаду наперед. Залишки линви проходять під передпліччям лівої руки та звисають назад або вбік. Якірний робить такий самий захват обома руками (долонями вверх), руки витягнуті вперед, стопи ніг попереду.
        



При виявленні порушення суддя зупиняє боротьбу. Суддя робить зауваження при падінні когось із учасників («сидінні») (пулер доторкається землі іншою частиною тіла, крім ніг) та моментальному не  поверненні у висхідне положення, гальмуванні тяги («ступор»), не бажанні вести активну боротьбу («тяга без боротьби»), при пропусканні линви через руки (неконтрольований рух линви), неодноразовому сидінні та продовження боротьби в тязі («гребля») рою робиться зауваження. Після трьох зауважень рій дискваліфікується і йому зараховується поразка. Забороняється робити будь-які упори на землі (виямки, бортики) для ніг.
         Боротьба припиняється за сигналом судді: «Стоп» (може дублюватися свистком).
         Рої змагаються у трьох спробах. Між спробами рої міняються майданчиками. Відпочинок між спробами не більше трьох хвилин.
         Перемагає у спробі рій,  який  перетягне середній маркер линви за  фінішну лінію на своїй стороні майданчика. 
         У змаганнях перемагає рій, що виграв дві спроби із трьох. Якщо рій виграв дві спроби підряд, третя спроба не проводиться.                                 
        
Туристсько–спортивна смуга перешкод - смуга перешкод з використанням козацької легенди.
         1. Довжина дистанції до 500 м.
         2. Перепад висот до 100 м.
         3. Етапи смуги розміщені в коридорі, промаркованому обмежувальною стрічкою.
         4. Всі етапи на початку та кінці обладнані контрольними лініями.
         5. Старт та фініш суміщені.
         6. Стартовий інтервал близько 10 хв., остаточний інтервал буде вказаний за 1 год. до початку старту першого рою.
         7. Порядок старту визначається жеребкуванням.
         8. Кожен етап буде обладнано згідно схеми та опису дистанції.  З порядком та умовами проходження, штрафами рої будуть ознайомлені напередодні (за 12 год. до старту).
         9. Склад рою 6 чол., із них не менше 2-х дівчат. 7-й представник рою є «бігунком», несе ройову картку, слідкує за записами суддівської колегії, йому категорично заборонено втручатися в дії рою.
         10. Рій прибуває на початок дистанції за 10 хв. до старту.
         11. Рій долає етапи за порядком, визначеним СК.
         12. Вид заліку – час та штрафи.
         13. Штрафи на дистанції ставляться відповідно до заліку, визначеному СК, вони є еквівалентними часу (напр. 1 бал. = 30 сек.)
         14. Вище місце займають рої з меншим часовим результатом (час проходження дистанції + часовий еквівалент технічних штрафів). При рівності часових результатів вище місце займає рій з меншим технічним штрафом. Інші варіанти будуть визначені ГСК напередодні.
Можливі перешкоди та етапи:




1.     Маятник.
2.     Подолання заболоченої місцевості по жердинах.
3.     Подолання заболоченої місцевості по купинах.
4.     Переправа через річку (яр) по колоді.
5.     Підйом – траверс – спуск по схилу.
6.     Переправа через річку вбрід.
7.     Рух по–пластунські через коридор з обмеженою висотою (підлаз).
8.     Рух на фініш гусячим кроком
9.     В смугу перешкод можуть бути включені козацькі завдання -«Сюрпризи» (наприклад, стрільба із саморобного лука, визволення полоненого тощо).
Стрільба - виконується стрільба з пневматичної гвинтівки по мішені № 6 або № 8  на дистанції 10 метрів.
Час стрільби – 5 хв.
Кількість учасників – 6.
Кількість позицій для стльби – 6.
Пострілів – 8 (3–пристрілочні, 5–залікових).
Мішеней – 2 (пристрілочна – П, залікова – З) (мішень може бути одна, яка після пристрілочних пострілів буде відмаркована).
Положення – лежачи з упору.
Гра «Пластун» -  комплексна командна гра з військово–спортивними та туристськими елементами та використанням методик гри «Квест».
Теренова гра - тактична гра на місцевостці із елементами топографії та орієнтування. Складові елементи залежать від рельєфу, наявності карти місцевості, підготовленості учасників тощо.
Змагання «Рятівник» - змагання з надання першої долікарської допомоги та елементи рятувальних робіт.
         Час виконання – буде визначений напередодні (орієнтовно 5 – 8 хвилин).
         Кількість учасників – 6 чоловік, із них не менше 2-х дівчат.
         Рій витягує картку і одночасно виконує завдання.
         Завдання складається із двох частин:
         1. Теоретичний тур (можливі завдання):
         правила надання першої допомоги при опіках, тепловому та сонячному ударах, відмороженнях, переохолодженні, ураженні електричним струмом, утопленні, тривалому здавленні окремих частин тіла, гострому болі в животі, отруєнні хімічними продуктами, їжею, грибами, ягодами, укусах отруйних змій, комах та павуків.
         2. Практичний тур (можливі завдання):
         штучна вентиляція легень, непрямий масаж серця, накладання пов’язок на голову, передпліччя, ліктьовий, плечовий, колінний, гомілкостопний суглоби, накладання джгута на стегно.
         Кожну помилку суддя вказує рою та сигналізує підняттям руки, секретар заносить результати у протокол.




         3. Після виконання завдань рій проходить швидкісний етап:
         накладання шини з підручного матеріалу (при переломах плеча, передпліччя, стегна, гомілки) та транспотування потерпілого через яр (іншу перешкоду – буде вказана за 1 год. до початку змагань) на ношах, виготовлених із двох жердин та двох брезентових курток (штормовок) або шматка брезенту. Потерпілий визначається роєм, йому заборонено виконувати будь–які дії, що полегшують роботу рою.
         Штрафи: заступ обмежувальної лінії – 1 бал, рух поза обмежувальною лінією – 10 балів, падіння – 3 бали, торкання потерпілим рельєфу або поверхні води будь–якою частиною тіла при транспотртуванні на ношах – 1 бал, потерпілий надає допомогу команді – 3 бали, невірні дії супроводжуючого (супроводжуючий знаходиться на відстані, що не дозволяє контролювати стан потерпілого – 3 бали).
         Один бал прирівнюється до 10 сек. часу.
         Витратні матеріали суддівські.
         Враховується час виконання завдань, проходження швидкісного етапу та штрафні бали.
         Рій, що перевищив ліміт часу, отримує штраф 30 балів.
              
Гра «Відун» - конкурс на знання історії України, доби козаччини, українських військових формувань різних епох, сучасних збройних сил України по аналогії «Брейн–ринг», «Що? Де? Коли?» та ін.
Ватра «У колі друзів» - представлення творчо–мистецького звіту рою (мистецька композиція).
Конкурс біваків (таборування) - оцінюються обов’язкові атрибути (хоругва, емблема, назва), біля яких повинно бути організоване чергування; також оцінюється побут, чистота, доцільність розміщення, дотримання санітарно–гігієнічних норм, стан спорядження, особистих речей, посуду тощо. Огляди біваку проводяться систематично протягом усіх днів перебування.
         Час огляду таборів – відповідно до програми за поточним графіком СК, який попередньо не оприлюднюється.
         Роям виставляються штрафні бали  за напрямами оцінювання:
чистота табору (до 2-х балів);
постановка табору (до 3-х балів);
дотримання режиму та розпорядку дня (до 10-ти балів);
стан та наявність предметів особистої гігієни (до 5-ти балів);
стан зберігання ососбистих речей та посуду (до 5-ти балів);
своєчасність видалення сміття у контейнери (до 3-х балів);
фіксація місця перебування учасників таборування (до 5-ти балів).
Переможець визначається за найменшою сумою штрафних балів.
    






Конкурс звітів про виконання завдань під гаслом «Добре діло» 
1.1. Звіт складається у письмовій формі.
Загальний обсяг звіту не повинен перевищувати 15 сторінок, в тому числі текстової частини – 10 сторінок.
Звіт повинен бути друкованим та бажано на електронних носіях (формат RTF, документ Microsoft Word, шрифт Times New Roman – 14 pt  інтервал - 1,5), мати формат аркуша А-4 і пронумерованим разом з додатками. Нумерація наскрізна і повна.
         2.1. Звіт повинен мати такі структурні елементи:
титульна сторінка;
 анотація;
довідкові відомості;
фотографії;
опис доброго діла (сценарій заходу);
додатки, що демонструють суспільну значимість Доброго діла;
підсумки, висновки, рекомендації.
         2.2. Текстова частина повинна носити діловий характер. Опис та розповідь про цікаві події та учасників може мати нарисовий характер.
         2.3. Титульна сторінка.
         На титульній сторінці дається назва регіону, повна назва навчального закладу чи організації, де рій був паспортизований, загальна назва Доброго діла (заходу), місце, термін проведення, прізвище, ім’я, по батькові виховника, його посада, домашня адреса, контактний телефон, E-mail: за формою:


(навчальний заклад, організація, навзва рою)


З В І Т
         про Добре діло (проведений захід)___________________
         Загальна тема:____________________________________
         Здійснений (проведений)_____________________________
                                                               (місце)
з _______ до _____________  року

Виховник _________________________
(прізвище, ім’я, по батькові, посада)
Адреса виховника, контактний телефон,
                                                          E-mail: ___________________________

2.4. Анотація.
В анотації у стислій формі викладається головна суть та ідея доброго діла (проведеного заходу). Обсяг – до 0,5 сторінки.




2.5. Зміст.
У змісті вказуються назви всіх розділів, підрозділів та елементів звіту, номер сторінки, з якої вони починаються.
2.6. Довідкові відомості про:
місце та адресну спрямованість;
час та тривалість; особливі умови проведення;
список рою, де вказати прізвище, ім’я, по батькові, навчальний заклад, клас; назва навчального закладу чи організації, завдання яких виконував рій, короткий зміст завдання.
         2.7. Фотографії.
         Фотографії у звіті повинні розкривати місце, час, мету даного Доброго діла, проведеного заходу, відображати зміст та конкретну участь кожного.
         Фотографії повинні мати підписи об’єктів, містити пояснення, мати нумерацію.
         У звіті фотографії розміщуються у хронологічному порядку в місцях, де на них є посилання.
         Розмір фотографій від 13х18 см до 21х29,7 см.
         2.8. Опис Доброго діла (заходу).
 обґрунтування вибору;
матеріали про виконану роботу, бажано у формі нарису, що докладно розкриває тему.
         2.9. Додатки.
висвітлення у ЗМІ;
 рішення місцевих органів влади, суспільний резонанс.
         2.10. Підсумки, висновки, рекомендації.
         Розділ повинен відмітити найбільш характерні особливості саме цього Доброго діла (заходу).
         Розділ містить короткий підсумок роботи, висновки, рекомендації.
У форму написання звіту про «Добре діло»  та умови підбиття підсумків можуть вноситись зміни організаторами цього конкурсу. 
           Перелік видів змагань і конкурсів, їх детальний опис, умови заліку та підбиття  підсумків (результатів) при проведенні підсумкових (фінальних) заходів навчальним закладом визначаються організаторами напередодні, але не пізніше ніж за добу до проведення.
          
Інформаційно-методичне забезпечення гри «Джура»   
Інформаційно-методична та організаційна допомога навчальним закладам з організації та проведення гри «Джура» надається Департаментами (управліннями) освіти і науки обласних та Київської міської державних адміністрацій, центрами туризму і краєзнавства учнівської молоді, станціями юних туристів, відділами туризму комплексних позашкільних навчальних закладів, Інститутами післядипломної педагогічної освіти на місцях.





Література , джерела та Інтернет-ресурси
нормативно-правовової бази впровадження  гри  («Джура»)
у 2014/2015 навчальному році
         1. Указ Президента України від 20.01.95 р. № 14/95 «Про відродження історико-культурних та господарських традицій Українського козацтва»
         2. Указ Президента України від 07.08.99 № 966/99 «Про День Українського козацтва».
         3. Указ Президента України від 25.10.02 № 948/2002 «Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді».
         4. . Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.09.2014 № 1085 «Про проведення у 2014/2015 навчальному році Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри „Сокіл” („Джура”)».
         5. Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру "Сокіл" ("Джура") затверджено Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13.08.2012 № 687. 
         6 Наказ Міністерства освіти і науки України від 31.03.2014 № 276 «Про внесення змін до Положення про Всеукраїнську дитячо–юнацьку військово–патріотичну гру «Сокіл» («Джура») (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2014 № 436/25213).
         7. Лист МОН від 25.07.2014 № 1/9-376 «Про методичні рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2014/2015 навчальному році».
         8. Указ Президента України від 25.06.13 № 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року».
         9. Рекомендації про проведення І районного (міського) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)*.
10. Рекомендації про проведення ІI (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)**.
          11. Наказ Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства оборони України, Міністерства культури та туризму України, Міністерства освіти і науки від 27.10.2009 № 3754-981-538-49 «Про затвердження Концепції національно – патріотичного виховання молоді».
         12.  Наказ Міністерства оборони України № 14 від 11 січня 2012 року «Про затвердження Програми військово-патріотичного виховання у Збройних Силах України на 2012 – 2017 роки та Перспективного плану реалізації Програми військово-патріотичного виховання у Збройних Силах України на 2012 – 2017 роки».
         13. Муштровий впоряд Дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри «Сокіл» («Джура») українського козацтва (навчально-методичний посібник), схвалений Науково-методичною комісією із предмету «Захист Вітчизни» Міністерства освіти і науки України (протокол № 2 від 24.12.2008 року); упорядник –  С.П. Рудюк).
        



14. Навчальна програма гуртка козацько-лицарського виховання «Джура» (автор Бондарчук О.С.) – Лист ІІТЗО від 14.06.2012 № 14.1/12-Г-119.
         15. Програма гурткової роботи з допризовної підготовки, військово-патріотичного виховання та рятувальної справи «Юний рятувальник-захисник» (автори Ільїна В. М., Коломоєць Г. А.) – Лист ІТЗО від 03.05.2012 № 14.1/12-Г-91.
         16. Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») (методичний посібник) (автори Коломоєць Г.А., Бондарчук О.С., Грива А.М., Ребрина А.А., Тимофєєв В.Я., Бігус М.Б.) – Лист ІІТЗО від 19.07.2013 № 14.1/12-Г-356.
         17. Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»). Організація роботи в школі,  в районі (місті) (Методичний посібник), схвалений Науково-методичною комісією із предмету «Захист Вітчизни» Міністерства освіти і науки України (Лист ІІТЗО від 19.07. 2013 р. № 14.1/12-Г-356.
           18. Сайт Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді - www.ukrjuntur.org.ua; сайт Громадської організації «Молодіжний клуб Джура» - http://dzhura.org.ua; http://dzhura.org.ua/index/normativno_pravova_baza/-5-0-5.
    19. Методичні матеріали Українського інституту національної пам'яті:
            до відзначення дня Перемоги -  http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/printable_article?art_id=114390;
         до Європейського Дня пам'яті жертв сталінізму і нацизму та 75-річчя пакту Гітлера-Сталіна - http://www.memory.gov.ua/news/23-serpnya-vidznachatimetsya-evropeiskii-den-pamyati-zhertv-stalinizmu-ta-natsizmu-ta-75-ta-ric;
            до 75-ї річниці початку Другої світової війни (01вересня) http://www.memory.gov.ua/news/1-veresnya-vidznachaetsya-75-ta-richnitsya-pochatku-drugoi-svitovoi-viini;
            до відзначення 14 жовтня Дня захисника Вітчизни - http://www.memory.gov.ua/news/metodichni-materiali-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-shchodo-vidznachennya-14-zhovt;
            до 70-ї річниці вигнання нацистських окупантів з України - http://www.memory.gov.ua/news/metodichni-materiali-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-do-70-i-richnitsi-vignannya-na.

*, ** Рекомендації щодо організації та проведення I районного (міського) та II обласного етапів гри «Джура» розміщені на сайті Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді:  www.ukrjuntur.org.ua.






СИМВОЛІКА ГРИ «СОКІЛ» («ДЖУРА») Підготовка рою до участі у фінальних етапах гри.
В основі символіки гри лежать ідейні засади. Використані три кольори – чорний, червоний і білий – традиційні для української вишивки. Тло червоне (малинове) 


http://umansutur.at.ua/images/Dzura.png– основний колір козацьких знамен. Білий козацький хрест – традиційна українська та загалом лицарська відзнака. Шабля і булава, звичаєві козацькі символи простого воїна та володаря – символи виховання добрих громадян та провідників суспільства. Голова козака – збірний образ воїна-лицаря-козака, ідеал, до якого слід стреміти молоді. Мудрість, шляхетність, відвага – три риси провідної верстви, виховання яких особливо потребує українська молодь.
Ройові атрибути: назва, відзначка (емблема), ройовий клич-гасло (клич-девіз), ройове гасло-позивний, прапорець встановленої форми із своїми барвами, типова форма-однострою.
Склад рою – 8 осіб (6 хлопців, 2 дівчини). У кожному рою визначається провідник – Ройовий. Керівники роїв призначаються наказом відповідного управління освіти і науки держадміністрації, на яких покладається відповідальність за збереження життя та здоров’я учасників рою. Один представник – виховник рою, другий – фахівець певного виду (представник козацької організації чи іншої патріотичної громадської організації), що включений до Програми гри, який може залучатися до суддівства та роботи секретаріату гри за рішенням Обласної суддівської колегії
Назва. Має мати героїчний, козацький, патріотичний зміст.
Найкраще, використовувати зооморфні мотиви, гумористичні, історично-героїчні, подекуди і фантастичні образи, зокрема з фольклору: Нічні кажани, Волоцюги, Гайдамаки, Сіроманці, Котигорошки, Чорні вершники, Чорні запорожці, Залізні вовки.
Мета: створення збірного образу, який би сприймали члени рою як частинку себе, і це б мотивувало їх спільно наслідувати свій ідеал, співдіяти у досягненні перемоги.
Кожен рій (команда від школи) обирає собі ім’я визначного козацького, військового, державного, суспільно-політичного, культурного діяча всеукраїнського масштабу, чи свого краю. Члени рою мають його шанувати, брати собі за приклад, знати його кращі риси, здобутки, чим він прислужився Україні. Назва рою має звучати наприклад: Корсунський рій ім. Марка Жмайла.


Відзначка (емблема) – схематичне, символічне зображення назви рою. Форма: білий круг з чорним колом. В середині чорне зображення. Розмір – D - 5 см. Можна використовувати на правому рукаві однострою, на висоті середини між ліктем та краєм рукава на плечі.

Ройовий клич-гасло (клич-девіз) - Має відображати лицарсько-воїнську, козацьку традицію, світогляд, ідеали. Можна використати народні приказки чи прислів’я, латинські вислови: "Двічі не вмирати", "Або пан, або пропав", "краще вовком згинути, аніж жити псом", "зі щитом або на щиті".
Мета – клич має ідейно об’єднувати всіх членів куреня, спрямовувати їх на якусь позитивну поведінку.
Ройове гасло-позивний: напр. "Пугу-Пугу" – "Козаки з лугу" чи "Сонце сходить" – "буде день".
Мета – використання під час змагань, зокрема теренової гри, "Квесту"
для зв'язку зі своїми.
Ройове знамено (прапорець) – це полотняний або сатиновий квадрат розмірами 75x75 см. Він складається з двох чи трьох барв. На правій (лицевій) стороні у центрі нашивається відзнака гри, висотою 25 см. На тій же стороні розміщуємо симетричний напис назви рою. Розміри букв по висоті – 10 см. На лівій (зворотній) стороні без нашивок. Прапорець носиться прикріпленим до держака довжиною 180 см та діаметром 3 см.
Барви рою – будь-які два чи три кольори, вибрані куренем. Основна барва для всіх учасників гри "Джура" – малинова. Її можна використовувати як одну з барв рою, але не як основну, а додаткову, яка виконує функції тла (фону)
Однострій (типова форма) – має бути простий у виготовленні з елементами козацької тематики та традиції. Основний елемент – вишиванка. Для виготовлення однострою можна використати елементи обмундирування українського війська чи силових структур. Для участі у спортивних та польових змаганнях слід використовувати спеціальний одяг
Вітання та звертання учасників гри «Джура». Учасники гри звертаються один до одного «Друже/подруго»  із добавлянням імені.
Урочисте вітання – «Слава Україні!», відповідь – «Героям слава!».
Гасло гри «ДЖУРА» – «В єдності – сила! В силі – перемога!».
Клич: «Душу – Богові, Життя – Україні, честь – собі».
http://img.narodna.pravda.com.ua/images/doc/3/3/33495-0700.jpg
I (районний, міський),
II (Кримський республіканський, обласний, Київський та Севастопольський міських) етапи гри
Заходи щодо організації I (районного, міського) та II (Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських) етапів гри здійснюються Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій спільно з відповідними штабами гри.
До складу штабу гри, як правило, входять: представники управління освіти і науки обласної державної адміністрації, управління у справах сім'ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації, сектору мобілізаційної роботи апарату обласної державної адміністрації, сектору взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи апарату обласної державної  адміністрації, обласного військового комісаріату за участю інших органів виконавчої влади, виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, обласної ради українського козацтва, молодіжних патріотичних організацій та інших громадських організацій військово-патріотичного спрямування.
Склад штабу затверджується розпорядженнями відповідних голів адміністрацій.
Тривалість I (районного, міського) етапу гри 3-дні.
Тривалість II (Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських) етапу гри 5-10 дні
III (Всеукраїнський) етап гри
Заходи щодо організації III (Всеукраїнського) етапу гри здійснюються Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді спільно з Головним штабом гри.
Тривалість III (Всеукраїнського) етапу гри 10-12 днів. 
До участі у III (Всеукраїнському) етапі грі допускаються рої (по одному) від Автономної Республіки Крим, областей та міст Києва і Севастополя.
Письмові підтвердження про участь у Всеукраїнському етапі потрібно надіслати на адресу Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Заходи, передбачені I, II і III етапами гри, здійснюються поетапно:
1-й етап: відбірний:
  • інформування учнів шкіл про гру "Сокіл" ("Джура");
  • виконання роями попередніх завдань для участі у змаганнях;
  • розгляд заявок на участь роїв у грі;
  • зарахування кращих роїв до участі в етапах.
Організаційною основою гри є добровільне об'єднання юнаків і дівчат
у рої, що створюються в школах під керівництвом штабів гри.

Для участі у відбірному турі рої повинні виконати три завдання:
Перше завдання – придумати атрибутику рою: назва, відзначка, ройовий клич-девіз, ройове гасло-позивний, прапорець встановленої форми із своїми барвами, типова форма-однострій.

Назва повинна мати героїчний, козацький, патріотичний зміст. Найкраще використовувати зооморфні мотиви, гумористичні, історично-героїчні, подекуди і фантастичні образи, зокрема з фольклору: напр. Нічні кажани, Гайдамаки, Котигорошки, Чорні вершники, Чорні запорожці, Залізні вовки.
Мета: створення збірного образу, який би сприймали члени рою як частинку себе, і це б мотивувало їх спільно наслідувати свій ідеал, співдіяти у досягненні перемоги.

Відзначка (емблема) – схематичне, символічне зображення назви. Форма: біле коло з чорним кантом. Всередині – зображення назви чорним кольором.
Ройовий клич-девіз. Має відображати лицарсько-воїнську, козацьку філософію, світогляд, ідеали. Можна використати народні приказки чи прислів'я, латинські вислови: "Двічі не вмирати", "Або пан, або пропав", "Краще вовком згинути, аніж жити псом", "Зі щитом або на щиті".
Мета – клич має ідейно об'єднувати всіх членів рою, спрямовувати їх
на позитивну поведінку
Ройовий клич-гасло (клич-девіз). Має відображати лицарсько-воїнську, козацьку традицію, світогляд, ідеали. Можна використати народні приказки чи прислів’я, латинські вислови: "Двічі не вмирати", "Або пан, або пропав", "краще вовком згинути, аніж жити псом", "зі щитом або на щиті". Мета – клич має ідейно об’єднувати всіх членів куреня, спрямовувати їх на якусь позитивну поведінку.
Ройове гасло-позивний: напр. "Пугу-Пугу" – "Козаки з лугу" чи "Сонце сходить" – "буде день".
Мета – використання під час змагань, зокрема теренової гри, "Квесту"
для зв'язку зі своїми
Прапорець встановленої форми із своїми барвами.
Прапорець  –  це полотняний або сатиновий квадрат розмірами 75x75 см. Він складається з двох чи трьох барв. На правій (лицевій) стороні прапорця
у естетично гарному місці нашивається відзнака рою, висотою 25 см. На тому самому боці розміщуємо симетричний напис назви рою. Розміри літер по висоті – 10 см. На лівій (зворотній) стороні прапорця не поміщуємо ніяких нашивок. Прапорець носиться прикріпленим до держака довжиною 180 см та діаметром
3 см.
Барви рою – будь-які два чи три кольори, вибрані роєм. Можна використовувати не тільки для прапорця, але і для інших потреб ідентифікації рою. Основна барва для всіх учасників гри "Джура" – малинова, її можна використовувати як одну з барв рою, але не як основну, а додаткову, яка виконує функції тла (фону).
Типова форма-однострій має бути простою у виготовленні з елементами козацької тематики та традиції, основний елемент – вишиванка. Представники команд від молодіжних та козацьких організацій чи шкільних установ, де
є визначено однострої, можуть використовувати їх для представлення себе під час гри. Для участі у спортивних та польових змаганнях слід використовувати спеціальний одяг.
Для виготовлення однострою можна використати елементи обмундирування української армії чи силових структур різних часів
Постава Прапорця (Козацької Хоругви) в ладу.
У ладу на місці хорунжий тримає Козацьку Хоругву біля ноги вільно опущеною правою рукою. Долішній кінець держака повинен бути біля середини стопи правої ноги (мал. 1).
Дія руху за попередньою командою «Ходом» хорунжий переносить Козацьку Хоругву на ліве рам'я й тримає її лівою рукою, витягненою до держака, а праву руку опускає. При цій поставі Козацької Хоругви долішній кінець держака повинен бути на висоті 50-60 см від землі (мал. 2).
Під час проходження урочистим ходом Козацьку Хоругву несуть, як показано на мал. 3.


Мал.1. Постава Козацької Хоругви в ладу на місці

http://dzhura.org.ua/Djura/2.jpg
Мал.2. Положеня Козацької Хоругви на плечі
http://dzhura.org.ua/Djura/3.jpg
Мал.3. Постава Козацької Хоругви для руху урочистим ходом
Друге завдання (Бог і Україна) – провести патріотичний чи духовно-релігійний захід на рівні своєї школи, мікрорайону, села тощо відповідно до ідейних принципів лицарства «служити Богові, Батьківщині, ближнім».

Третє завдання (Добре діло) – виконати ройове добре діло із організацією, що реалізовує благодійні проекти, кампанії із залученням волонтерів.
Письмові звіти про виконання зазначених завдань із фотографіями, додатками на електронних носіях подаються в суддівську колегію гри разом з іменною заявкою.
2-й етап: Основний (I-й чи II-й етапи гри). 
Змагання проводяться за Умовами, що розробляються організаторами етапів згідно з Положенням про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура») і Програмою етапів, що розробляються з врахуванням пори року, місцевості, кількості роїв-учасників та інших факторів.
Учасники I-го та II-го етапів гри можуть бути представлені одночасно трьома групами роїв:
  • козачата (молодші школярі віком 7-10 років);
  • джури козацькі (школярі середніх класів віком 11-15 років);
  • молодші козаки (школярі старших класів віком 16-18 років). 
Склад рою – 8 осіб (6 хлопців, 2 дівчини). У кожному рою визначається провідник – Ройовий. Керівники роїв призначаються наказом Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим, обласних та районних у місті Києві управлінь освіти і науки держадміністрацій, на яких покладається відповідальність за збереження життя та здоров’я учасників рою. Один представник – виховник рою, другий – фахівець певного виду (представник козацької організації чи іншої патріотичної громадської організації), що включений до Програми гри, який може залучатися до суддівства та роботи секретаріату гри за рішенням Обласної суддівської колегії.
По завершенню заходів, передбачених Обласним етапом гри, Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій подають Українському державному центру туризму і краєзнавства учнівської молоді підсумкові протоколи та узагальнену інформацію про підсумки проведення Обласного етапу та здійснюють організаційні заходи щодо підготовки
та направлення одного кращого рою від області для участі у III (Всеукраїнському) етапі гри.
Змагання полягають у проведенні комплексних командних ігор військово-спортивного, культурно-інтелектуального та патріотичного спрямування, під час яких відбуваються відбір кращих команд (роїв) та визначення переможців.
Опис видів змагань.
Військово-спортивні види:
  1. . Впоряд (стройова підготовка)
Змагання рекомендується проводити на території військової частини
на стройовому плацу. 
Для суддівства цього виду змагань до складу суддівської колегії включаються представники військових комісаріатів або військових частин.
Змагання проходять у вигляді демонстрації знань та вмінь. За основу варто брати Муштровий впоряд гри «Сокіл» («Джура»).
Час на виконання обов’язкового завдання - 2 хв. творчого завдання - 3 хв.
Обов’язкове завдання повідомляється рою на початку змагань.
Творче - готується командою вдома.
Бере участь весь рій, 8 чол. Всі накази подає ройовий.
Обов'язкове завдання це виконання прийомів у складі рою.
Творче завдання може бути представлене у вигляді монолітного та чіткого показу різноманітних елементів впоряду у складі рою під супровід барабанного бою чи під музику.
Оцінка виставляється від 1 до 4 (незадовільно, задовільно, добре, дуже добре) по таких критеріях в обов’язковому та творчому завданнях: оцінка зовнішнього вигляду, одностроїв, зорганізованості та якості виконання впорядових наказів; Виконання маршової патріотичної пісні.
На завершення показу – марш рою стройовим кроком із виконанням маршової патріотичної пісні на тематику козацтва, УСС, військ УНР, УПА або сучасних ЗСУ.
Перемагає рій, який в сумі має найбільший бал.
Порядок виконання
Рій виходить на місце для показу стройових прийомів у колонні по двоє за командою: «РІЙ, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО, ходом– РУШ!».
Після виходу на визначене місце ройовий подає команди:
«РІЙ – СТІЙ, право-(ліво-) РУЧ, СПОЧИНЬ, ЗАПРАВИТИСЬ!». 
Вийшовши на середину ладу (строю), ройовий подає команду: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО! Рій (проголошує назву), наш девіз (звучить девіз). Рівняння до СЕРЕДИНИ!»; підходить до судді конкурсу та доповідає про готовність команди: «Пане суддя! Рій (назва) до участі в конкурсі Впоряд готовий! Ройовий (називає своє прізвище)».
Суддя подає команду: «СПОЧИНЬ!».
Ройовий дублює команду: «СПОЧИНЬ! Рій – РОЗІЙДИСЬ».
Після цього рій виконує прийоми в такій послідовності:
  • шикування в однолаву;
  • розмикання і змикання рою;
  • перешикування рою з однолави в дволаву та навпаки;
  • повороти на місці (праворуч, ліворуч, обернись);
  • крок на місці;
  • перешикування в колону по двоє;
  • проходження урочистим ходом з виконанням військового вітання під час руху;
  • проходження з виконанням ладової пісні (по завершенні творчого завдання).
Шикування в однолаву
Ройовий підходить до встановленого місця шикування і подає команду для збору: «Рій – ДО МЕНЕ»
(За цією командою джури бігом збираються до ройового).
Ройовий подає команду: «Рій, у лаву – ЗБІРКА».
(Подавши команду, ройовий приймає поставу «струнко» обличчям у бік чолової лінії шикування, рій шикується ліворуч від ройового. З початком шикування ройовий виходить із ладу й стежить за шикуванням рою).
Ройовий подає команду: «РІВНЯЙСЬ».
(За цією командою усі, крім правокрилового, повертають голови праворуч (праве вухо вище від лівого, підборіддя трохи підняте) вирівнюючись. Під час вирівнювання джури можуть трохи пересуватися вперед, назад або в той чи інший бік).
Після закінчення вирівнювання рою подається команди «СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийому командою: «СПОЧИНЬ!». 
 (За цією командою всі джури швидко ставлять голову просто).
Розмикання і змикання рою
Ройовий стає перед ладом і подає команду:
«Рій, вліво на два кроки розім-КНИСЬ». 
(За виконавчою командою всі джури, за винятком того, від якого здійснюється розмикання, повертаються в зазначений бік, рівночасно з постановкою ноги повертають голову до чола ладу і йдуть пришвидшеним півкроком, дивлячись через плече на того, хто йде ззаду, і не відриваючись від нього; після зупинки того, хто йде ззаду, кожен робить ще стільки кроків, скільки було зазначено в команді, й повертається праворуч).
Ройовий подає команду: «Рій, вправо зім-КНИСЬ». 
(За виконавчою командою всі джури, за винятком того, до якого призначене змикання, повертаються в бік змикання, після чого пришвидшеним півкроком підходять на встановлений для зімкненого ладу проміжок і в міру підходу самостійно зупиняються та повертаються ліворуч).
Ройовий подає команди: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийому командою: «СПОЧИНЬ!».
Перешикування рою з однолави в дволаву та навпаки
Ройовий подає команду: «Рій, до двох – ВІДЛІЧИ». 
(Відлік починається з правого крила: кожний джура, швидко повертаючи голову до джури, який стоїть ліворуч від нього, називає свій номер і швидко ставить голову просто (прямо), крайній лівого крила голову не повертає).
Ройовий подає команду: «Рій, у дволаву – ШИКУЙСЬ». 
(За виконавчою командою другі номери роблять лівою ногою крок назад, не приставляючи правої ноги, крок праворуч, щоб стати ззаду за першими номерами, й приставляють ліву ногу).
Ройовий подає команду: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО».
Ройовий подає команду: «Рій, в однолаву – ШИКУЙСЬ». 
(За виконавчою командою другі номери роблять лівою ногою крок вліво, не приставляючи правої ноги, крок вперед й приставляють ліву ногу).
Ройовий подає команди: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийому командою: «СПОЧИНЬ!».
Повороти на місці (праворуч, ліворуч, обернись)
Ройовий подає команду: «Рій, право-РУЧ».
(За виконавчою командою всі джури повертаються праворуч).
Ройовий подає команду: «Рій, ліво-РУЧ». 
(За виконавчою командою всі джури повертаються ліворуч).
Ройовий подає команду: «Рій, обернись, ЗАПРАВИТИСЬ». 
(За виконавчою командою всі джури повертаються через ліве плече на 180 градусів. Під час вирівнювання рою після виконання команди «обернись» у наступній команді вказується на бік рівняння, наприклад: «Вправо (вліво) – РІВНЯЙСЬ»).
Ройовий подає команди: «Вправо (вліво) – РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийому командою: «СПОЧИНЬ!».
Крок на місці
Ройовий подає команду: «Рій, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО, на місці ходом-РУЧ».
(За виконавчою командою всі джури крокують на місці).
Ройовий подає команду: «Рій – СТІЙ!».
(За виконавчою командою, до подається під ліву ногу, всі джури приставляють праву ногу
і зупиняють крок на місці).
Ройовий подає команди: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!»
Ройовий завершує виконання прийому командою: «СПОЧИНЬ!».
 Перешикування в колону по двоє
Ройовий подає команду: «Рій – РОЗІЙДИСЬ».
Ройовий підходить до встановленого місця шикування і подає команду для збору: «Рій – ДО МЕНЕ»
(За цією командою джури бігом збираються до ройового).
Ройовий подає команду: «Рій, в колону по двоє – ЗБІРКА».
(Подавши команду, ройовий приймає поставу «струнко» обличчям у бік руху рою, рій шикується за ройовим по двоє).
Ройовий з початком шикування повертається до рою і подає команду: «РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!».
Ройовий розвертається спиною до рою і подає команду: «РІЙ, ходом– РУШ!».
(За виконавчою командою ройовий виводить рій на вихідну позицію для проходження урочистим маршем з виконанням військового вітання під час руху).
Проходження урочистим ходом з виконанням військового вітання під час руху
(Рій у колоні по двоє знаходиться на вихідній позиції, хорунжий з прапорцем рою стоїть перед роєм в позиції для руху урочистим ходом (мал.3), ройовий стоїть перед хорунжим).
Ройовий повертається до рою і подає команди: «РІЙ, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!», розвертається спиною до рою і подає команду: «РІЙ, рівним кроком – ходом РУШ!».
(Рій починає рух у встановленому напрямку). 
При наближенні рою до судді ройовий повертає голову вправо (в напрямку до судді) і подає команду: «Рій, вправо – ГЛЯНЬ!».
(За виконавчою командою ройовий прикладає праву руку до шапки, хорунжий і права колона рою тримає голову прямо, а ліва колона повертає голову праворуч). 
Після проходження рою повз судді ройовий подає команду:
«Рій – СПОЧИНЬ!».
(За виконавчою командою ройовий опускає праву руку, ліва колона рою повертає голову прямо, рій крокує на встановлене місце).
Проходження з виконанням ладової пісні
(Рій у колоні по двоє знаходиться на вихідній позиції, хорунжий з прапорцем рою стоїть перед роєм в позиції для руху урочистим ходом (мал.3), ройовий стоїть перед хорунжим).
Ройовий повертається до рою і подає команди: «РІЙ, РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО!», розвертається спиною до рою і подає команду: «РІЙ, з піснею – ходом РУШ!».
(Рій починає співати пісню з початком руху). 
Після проходження рою повз судді ройовий подає команду:
«Рій – СПОЧИНЬ!».
(За виконавчою командою рій припиняє співати пісню і крокує на встановлене місце).

 
ІІ. Боротьба «Навхрест» або силова гра «Лава на лаву»
Боротьба «Навхрест» - (українська народна боротьба-гра на «дужання», не потребує особливої попередньої спеціальної підготовки)
Боротьба навхрест спрямована на плекання спритності, сили, витривалості та відваги. Проводити її слід на спортивних матах, татамі, борцівських килимах, підготовленій піщаній м’якій поверхні тощо.
Розмір кола – діаметр - 4 м. Спортсмени у спортивних чи козацьких строях обіймають один одного, тримаючись руками за широкий пояс за плечима суперника, і таким чином намагаються перекинути його на спину. Хто більше разів це зробить (за 2 хв.) — той переможець. Поєдинок може закінчитись достроково, якщо супротивник відмовляється продовжувати боротьбу, за рішенням лікаря, за рішенням судді (дискваліфікація за порушення правил).
Беруть участь хлопці, 3 чол. Вагові категорії визначаються умовно:
1 – найлегша, 2 – середня, 3 – найважча. Учасники розподіляються відповідно до своєї ваги по цих категоріях (перед початком змагання у цьому виді проводяться сигнальні зважування). Різниця між учасниками у вазі не має перевищувати 10 кг. Відповідно командна зустріч відбувається за принципом: 1 з 1, 2 з 2 і т.д.
Перемагає рій, який здобуває більше індивідуальних перемог.
Змагання в цілому у цьому виді відбуваються за олімпійською системою. Сітка з розподілом команд затверджується після реєстрації із з’ясуванням кінцевої кількості та після проведення жеребкування.
Для оптимізації проведення цього виду бої між роями проводяться паралельно на 4 майданчиках.
Силова гра «Лава штовхач»
Одночасно у цій грі беруть участь два рої по шість джур. Гра відбувається на полі, яке розмічається трьома лініями: одна по середині, на якій два рої будуть сходитися в груповому поштовху і дві інші – лінії шикування розмічаються на відстані 3 метри від серединної лінії.
Перед боєм проводиться обряд єднання: учасники стають в коло, руки кладуть на плечі, рухаються по колу і співають бойову козацьку пісню. Потім учасники стають в лави на лініях шикування щільно притиснувшись один до одного, плече до плеча, взявши під лікті.
По команді – «Бій!» обидві лави бігом рухаються одна на одну і намагаються поштовхами витіснити лаву суперників за їхню лінію шикування. Удари та боротьба заборонена. За порушення правил учасник вилучається зі змагань, за систематичне порушення (більше трьох разів) вилучена зі змагань може бути весь рій. Лави сходяться три рази.
Виграє та лава, яка більше разів витиснула іншу за лінію або якщо інша лава розпорошилася по майданчику. В разі коли лави завалилися, або розвернулися, лава переможець визначається на чиїй стороні більша частина, та лава і програє. За перемогу в одній сходці, лава отримує 1 бал. Після визначення переможця, обов’язково проводяться сходини «братання» між роями, що брали участь у цьому бою.
 Силове змагання «Перетягування линви»
 У змаганнях бере участь дві команди. Склад команди – 10 чоловік (9 – безпосередньо беруть участь у змаганні, оди учасник команди – запасний, що може замінювати когось із учасників у другій чи третій спробах (може бути проведена тільки одна заміна).
 Линва стандартна. Окружність – 10-12 мм; довжина – не менше 33 м; кінці – обметані.
 Учасник змагань називається – пулер.
 На линві позначається середина (центральний маркер) та дві маркувальні стрічки з обох боків на відстані одного метра від центрального маркера для першого пулера команди. Позначки різного кольору.

На майданчику для змагання позначається поперечна центральна лінія (під центральним маркером на линві). На відстані трьох метрів від центральної з обох боків позначається фінішна лінія. 
 Кожна команда береться за свою половину линви. Пулери стоять по обидві сторони линви через одного (перший – ліворуч від линви, другий – праворуч і т.д.). Пулери, що стоять ліворуч, закріпляють линву під правим ліктем, ті, що стоять праворуч – під лівим ліктем, щосили утримуючи линву двома руками.
 Допускається одностороннє розташування пулерів. Линва в такому випадку повинна розташовуватися з правої сторони пулера і бути між тілом та верхньою частиною передпілля.
 Команда сама визначає тактику розміщення пулерів. Допускається зміна тактичної побудови у різних спробах.
 Жодний із пулерів не може робити захват ближче до центру, ніж крайня маркувальна стрічка. Перший до центру пулер має здійснити захват якомога ближче до крайньої маркувальної стрічки.
 Не допускається ніяких вузлів або петель на линві, також не дозволяється чіпляти линву навколо будь-якої частини тіла. Пересічення линви через самого пулера вважається петлею.
 На старті тяги центральний маркер на линві має бути поєднано із центральною лінією на поверхні майданчика.
 Змагання судять три судді. Два бокові – супроводжують команду в тязі, один – головний.
 За командою головного судді (за свистком) команди перетягують линву на свою сторону.
 Кожен пулер під час тяги тримає линву двома руками простим захватом так, щоб долоні обох рук були направлені вверх. Будь-який інший захват, що може заважати вільному руху линви, є порушенням. Стопи ніг мають бути попереду колін, пулери мають зберігати таку позицію протягом усього часу тяги.
 Взуття може бути шиповане. Бутси – забороняються!
 Кінцевий пулер називається «якірним». Линва має проходити вздовж правої сторони тіла, діагонально через спину та через ліве плече, ззаду наперед. Залишки линви проходять під передпліччям лівої руки та звисають назад або вбік. Якірний робить такий самий захват обома руками (долонями вверх), руки витягнуті вперед, стопи ніг попереду колін.
 При виявленні порушення суддя зупиняє боротьбу. Головний суддя робить зауваження при падінні когось із учасників («сидінні») (пулер доторкається землі іншою частиною тіла, крім ніг) та моментальному не поверненні у висхідне положення, гальмуванні тяги («ступор»), не бажанні вести активну боротьбу («тяга без боротьби»), при пропусканні линви через руки (неконтрольований рух линви), неодноразовому сидінні та продовження боротьби в тязі («гребля») команді робиться зауваження. Після трьох зауважень команда дискваліфікується і їй зараховується поразка. Забороняється робити будь-які упори на землі (виямки, бортики) для ніг.
 Боротьба припиняється за сигналом головного судді: «Стоп» (може дублюватися свистком).
 Команди змагаються у трьох спробах. Між спробами команди міняються майданчиками. Відпочинок між спробами не більше трьох хвилин.
 Перемагає у спробі команда, яка перетягне середній маркер линви за фінішну лінію на своїй стороні майданчика. 

У змаганнях перемагає команда, що виграла дві спроби із трьох. Якщо команда виграла дві спроби підряд, третя спроба не проводиться.
ІІІ. Смуга перешкод із використанням козацької легенди.
Умови проведення 
Умови проведення
 1. Змагання проводяться на дистанції козацька командна смуга перешкод.
 2. Довжина дистанції до 500 м.
 3. Перепад висот до 100 м.
 4. Етапи смуги розміщені в коридорі, промаркованому обмежувальною стрічкою.
0p> 5. Всі етапи на початку та кінці обладнані контрольними лініями.
 6. Старт та фініш суміщені.
 7. Стартовий інтервал близько 10 хв., остаточний інтервал буде вказаний за 1 год. до початку старту першої команди.
 8. Порядок старту визначається жеребкуванням.
 9. Кожен етап буде обладнано згідно схеми та опису дистанції. З порядком та умовами проходження, штрафами команди будуть ознайомлені напередодні (за 12 год. до старту).
 10. Склад команди 6 чол., із них не менше 2-х дівчат. 7-й представник команди є «бігунком», несе командну картку, слідкує за записами суддівської колегії, йому категорично заборонено втручатися в дії команди.
 11. Команда прибуває на початок дистанції за 10 хв. до старту.
 12. Команда долає етапи за порядком, визначеним СК.
 13. Вид заліку – час та штрафи.
 14. Штрафи на дистанції ставляться відповідно до заліку, визначеному СК, вони є еквівалентними часу (напр. 1 бал. = 30 сек.)
 14. Вище місце займають рої з меншим часовим результатом (час проходження дистанції + часовий еквівалент технічних штрафів). При рівності часових результатів вище місце займає рій з меншим технічним штрафом. Інші варіанти будуть визначені ГСК напередодні.
Можливі перешкоди та етапи:
  1. Маятник.
  2. Подолання заболоченої місцевості по жердинах.
  3. Подолання заболоченої місцевості по купинах.
  4. Переправа через річку (яр) по колоді.
  5. Підйом – траверс – спуск по схилу.
  6. Переправа через річку вбрід.
  7. Рух по–пластунські через коридор з обмеженою висотою (підлаз).
  8. Рух на фініш гусячим кроком
  9. В смугу перешкод можуть бути включені козацькі завдання – «Сюрпризи» (наприклад, стрільба із саморобного лука, визволення полоненого тощо).

  • V. Стрільба: виконання стрільб з пневматичної гвинтівки. 
Стрільба по мішені №6 або №8 (джерело http://www.shooting-ua.com/target.htm) для пневматичного пістолета на дистанції 10 метрів.
Час стрільби – 5 хв.
Кількість учасників – 6.
Кількість позицій для стрільби – 6.
Пострілів – 8 (3–прістрілочні, 5–залікових)
Мішеней – 2 (пристрілочна – П, залікова – З),
Положення – лежачи з упору.
Для суддівства цього виду змагань до складу суддівської колегії включаються представники ТСОУ, військових комісаріатів або військових частин.
Визначається командний та індивідуальний результат – визначення кількості точних попадань та відповідно набраних балів.
Перемагає рій, що набрав найбільшу кількість балів.
Три кращі учасники в індивідуальному результаті також відзначаються
в підсумковому протоколі змагань.
ПРИМІТКА:
Додатковим конкурсом є виконання вправи учбових стрільб з автомата
АК-74, яка проводиться на стрільбищі військової частини згідно встановлених правил для допризовної молоді. 
Цей додатковий конкурс проводиться в рамках відвідування учасниками гри військової частини для ознайомлення їх з умовами розміщення військовослужбовців, показу військової техніки та виконання вправи учбових стрільб з автомата АК-74. 

  1. Гра «Пластун» - комплексна командна інтелектуально-екстремальна гра з військово-спортивними та туристичними елементами та використанням методик гри «Квест» та "team building". 
Гру рекомендується проводити на території населеного пункту або на території, що має багато історичних пам’яток. 
Для суддівства гри до складу суддівської колегії змагань включаються представники молодіжних громадських організацій, що мають досвід у проведенні цієї гри.
Гра може проводитися як рейд-змагання.
Роям видають: завдання (легенда рейду-змагань з зазначенням кількості балів встановлених для кожної історичної пам’ятки), фото історичних пам’яток і карту місцевості де відбуватиметься гра з позначеннями історичних пам’яток.
Учасники рою самостійно визначають свій маршрут руху за яким вони у відведений їм час відвідують всі історичні пам’ятки (чи лише їх частину), фотографуються на їх фоні і тим самим отримують на фініші відповідні бали встановлені для тої чи іншої пам’ятки.
Перемагає рій, що у відведений час набрав найбільшу кількість балів
  1. Теренова гра – класична тактично-командна гра із боротьбою за прапор та із використанням пов'язок-липучок на руки для системи «вбитий-живий».
Гру рекомендується проводити на пересіченій місцевості. Для суддівства гри до складу суддівської колегії змагань включаються представники молодіжних громадських організацій, що мають досвід у проведенні цієї гри.
Типовий опис гри.
Основне завдання: захопити прапор супротивника і утримати в своєму таборі до кінця гри. Здобути якомога більше пов’язок супротивника.
Тривалість 3 години.
Етапи гри:
  1. Рої отримують карту-схему терену гри. На ній вказано точку на місцевості, де захований таємний грипс із кодовим гаслом його сотні. Рій має знайти його, використовуючи підказки, вказані в грипсі, прибути до точки збору його сотні, зголоситись до сотника, щоб записатись добровольцем в його загін. Кодове гасло – ключ до знаходження своєї сотні. Його не можна нікому казати окрім командира загону. Час на виконання – 1 год. Після закінчення терміну заборонено приймати запізнілі рої в склад свого загону, оскільки це можуть бути «ворожі» рої.
  2. Після збору своїх роїв, сотник об’єднує їх у більші відділи – чоти, розподіляє завдання – відділ розвідки, відділ штурму ворожого табору, відділ оборони власного прапору, відділ засідок. Завдання «розвідки» – виявити ворожий табір, визначити найкращі шляхи підходження та нападу. Завдання «штурму», спланувати захоплення прапору супротивника та доставити в свій табір. Завдання «оборони» - виставити охорону підступів свого табору, щоб виявити вчасно ворожу розвідку та напад. Завдання «засідки» діяти на терені для відвернення уваги відділів супротивника, перехоплення прапору в разі його захоплення ворожим відділом. Час на «бойові» дії – 2 год. Дві сотні діють одночасно і пробують якнайкраще виконати завдання.
Розподіл обов’язків:
Суддя Теренової гри та секретар – визначені особи, які звітують про результат цього етапу в Головну суддівську колегію.
Спостерігачі – залучені особи з числа дорослих представників команд. Кількість – до 10 чол. Їхній колір – білий.
Сотники –командири сотні, які визначені ГСК. Їхні обов’язки – організувати сотню до бойових дій, розподілити обов’язки між командирами. Участі в бойових діях безпосередньо не беруть. Але можуть радити, підказувати командирам відділів. Здійснюють загальне керівництво сотнею, але максимально передають права та можливість ініціативи командирам відділів, тобто учасникам. Колір пов’язки – червоний.
Командири відділів розвідки, штурму, оборони, засідки – особи, які зголосились взяти на себе ці обов’язки, ройові. Замість себе в своєму рої призначають заступника. Вони мають по три пов’язки – на дві руки, та на ліву ногу.
Командири роїв – діючі, або визначені заступники. Мають по 2 пов’язки –на ліву руку та праву ногу.
Рядові учасники – мають по 1 пов’язці на ліву руку.
Пов’язки.
Виготовлені з стрічки-липучки, яка легко розривається при зусиллі. Ширина 1-2 см. Спосіб кріплення має бути таким, щоб не створювати перешкод для зірвання. Місце чіпляння: рука - приблизно посередині між плечем і ліктем, нога – по середині гомілки.
Колір команд – жовтий і синій.
Спосіб здобуття пов’язки: зірвати з руки чи ноги противника. Можна застосовувати елементи боротьби, але без нанесення ударів, больових чи удушливих прийомів, дій, що можуть загрожувати травмуванням (падіння на камінь чи пеньок тощо).
Після втрати своєї пов’язки внаслідок боротьби учасник підносить ліву руку і виходить з епіцентру подій. Іде до точки збору учасників, що вибули з гри. Вона вказується наперед на карті-схемі. Йому не можна підказувати «живим» учасникам, переховувати прапор чи якось в інший спосіб «грати».
Вона має так розташовуватись, щоб її можна було легко знайти за орієнтирами.
Оцінювання перемоги:
  •  Якість організації структури сотні та виконання «бойових» завдань по захопленні «ворожого» прапору та обороні свого.
  • Кількість здобутих пов’язок супротивника.
  • Активність у здобутті прапора супротивника. Абсолютна перемога сотні – утримання прапора в своєму стані до фінального сигналу.
  • Дотримання правил чесної гри та техніки безпеки.
Оцінювання дій кожної сотні здійснюється спостерігачами гри, які мають право перебувати на всьому терені гри та спостерігати за будь-якими діями учасників гри. Вони мають право призупиняти дії учасників гри вразі, якщо це є порушення техніки безпеки та загроза життю чи здоров’ю. Після закінчення гри, спостерігачі подають короткі звіти судді Теренової гри, і він підводить підсумки.
Оцінювання кращого рою:
  • Дії кожного рою та його провідника – ройового по виконанню першого завдання – прибуття в стан своєї сотні.
  • Активність у діях своєї сотні. Найважливіше – ініціатива ройового та взяття на себе обов’язків провідника у виконання того чи іншого завдання, якісне виконання взятого на себе обов’язку.
  • Кількість здобутих пов’язок бійцями рою.
  • Проявлена мужність, відвага, кмітливість, хитрість та хист у виконанні «бойових» завдань членами рою, здобуття прапора членами рою.
  • Дотримання правил чесної гри та техніки безпеки.
Оцінювання кращого рою здійснюється на підставі звітів сотників та спостерігачів.
Уточнені сценарій і правила проведення гри подаються команді-учасниці на початку змагань.
Оцінка рою за участь в «тереновій грі» на входить в загальний залік змагань, а здійснюється окремо. Відповідно окремо нагороджується переможець теренової гри на закритті змагань.
  • - змагання з надання першої долікарської допомоги та елементи рятувальних робіт.
 Час виконання – буде визначений напередодні (орієнтовно 5 – 8 хвилин).
 Кількість учасників – 6 чоловік, із них не менше 2-х дівчат.
 Команда витягує картку і одночасно виконує завдання.
 Завдання складається із двох частин:
 1. Теоретичний тур (можливі завдання):
 правила надання першої допомоги при опіках, тепловому та сонячному ударі, відмороженнях, переохолодженні, ураженні електричним струмом, утопленні, тривалому здавленні окремих частин тіла, гострому болі в животі, отруєнні хімічними продуктами, їжею, грибами, ягодами, укусах отруйних змій, комах та пауків.
 2. Практичний тур (можливі завдання):
 штучна вентиляція легень, непрямий масаж серця, накладання пов’язок на голову, передпліччя, ліктьовий, плечовий, колінний, гомілкостопний суглоби, накладання джгута на стегно.
 Кожну помилку суддя вказує команді та про (штраф) сигналізує підняттям руки, секретар заносить результати у протокол.
 3. Після виконання завдань команда проходить швидкісний етап:
 накладання шини з підручного матеріалу (при переломах плеча, передпліччя, стегна, гомілки) та транспотування потерпілого вбрід через річку на ношах, виготовлених із двох жердин та двох брезентових курток (штормовок) або шматка брезенту. Потерпілий визначається командою, йому заборонено виконувати будь–які дії, що полегшують роботу команді.
 Штрафи: заступ обмежувальної лінії–1 бал, рух поза обмежувальною лінією–10 балів, падіння–3 бали, торкання потерпілим рельєфу або поверхні води будь–якою частиною тіла при транспотртуванні на ношах–1 бал, потерпілий надає допомогу команді–3 бали, невірні дії супроводжуючого (супроводжуючий знаходиться на відстані, що не дозволяє контролювати стан потерпілого–3 бали.
 Один бал прирівнюється до 10 сек. часу.
 Витратні матеріали суддівські.
 Враховується час виконання завдань, проходження швидкісного етапу та штрафні бали.
 Команда, що перевищила ліміт часу, отримує штраф 30 балів.

  1. Гра «Відун» - інтелектуальні змагання по історії українського війська, сучасних збройних сил України по системі «Брейн-ринг», «Що?»,»Де?»,»Коли?» та ін.
Для суддівства гри до складу суддівської колегії змагань включаються представники молодіжних громадських організацій, що мають досвід у проведенні цієї гри. 
Правила проведення гри подаються команді-учаснику на початку змагань.
Участь беруть 8 осіб з рою.

  1. Ватра «Слава Героям» – представлення від рою творчо-мистецького завдання.
Участь беруть 8 осіб з рою.
Тематика – козацтво, УСС, УНР, УПА, сучасна українська армія та все, що пов’язане з роєм. Тривалість виконання завдання – 5-7 хв.
Визначаються три кращі рої.
Критерії оцінювання: втілення легенди, художній рівень, костюми. Сума балів – від 1 до 10 по кожному пункту.

  1. Таборування – Бівак – обов’язкові атрибути (хоругва, емблема, назва), біля яких повинно бути організоване чергування. Проводиться оцінка побуту, чистоти, доцільності розміщення, дотримання санітарно–гігієнічних норм, стан спорядження, особистих речей, посуду тощо. Огляди біваку проводяться систематично протягом усіх днів перебування.
 Час огляду таборів – відповідно до програми за поточним графіком СК, який попередньо не оприлюднюється.
 Командам виставляються штрафні бали:
  • чистота табору (до 2-х балів);
  • постановка табору (до 3-х балів);
  • дотримання режиму та розпорядку дня (до 10-ти балів);
  • стан та наявність предметів особистої гігієни (до 5-ти балів);
  • стан зберігання ососбистих речей та посуду (до 5-ти балів);
  • наявність миючих та дезинфікуючих засобів (до 2-х балів);
  • гігієна зберігання харчових продуктів (до 5-ти балів);
  • наявність поліетиленових технічних мішків для сміття та своєчасність їх видалення у контейнери (до 3-х балів);
  • фіксація місця перебування учасників таборування (до 5-ти балів).
Переможець визначається за найменшою сумою штрафних балів.
Конкурс звітів про завдання відповідно ідейних принципів лицарства (Добре діло). 
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Звіт складається у письмовій формі.
Загальний обсяг звіту не повинен перевищувати 15 сторінок, в тому числі текстової частини – 10 сторінок.
Звіт повинен бути друкованим та бажано на електронних носіях (формат RTF, документ Microsoft Word, шрифт Times New Roman – 14 pt інтервал - 1,5), мати формат аркуша А-4 і пронумерованим разом з додатками. Нумерація наскрізна і повна.
ІІ. ЗМІСТ ТА СТУКТУРНІ ЕЛЕМЕНТИ ЗВІТУ.
 2.1. Звіт повинен мати такі структурні елементи:
– титульна сторінка;
– анотація;
– довідкові відомості (сторінка 2) ;
– фотографії;
– опис доброї справи (сценарій заходу);
– додатки, що демонструють суспільну значимість Доброго діла;
– підсумки, висновки, рекомендації.
 2.2. Текстова частина повинна носити діловий характер. Опис та розповідь про цікаві події та учасників може мати нарисовий характер.
 2.3. Титульна сторінка.
 На титульній сторінці дається назва регіону, повна назва навчального закладу чи організації, де рій був паспортизований, загальна назва Доброго діла (заходу), місце, термін проведення, прізвище, ім’я, по батькові виховника, його посада, домашня адреса, контактний телефон, E-mail: за формою:
_________________________________
(АР Крим, область, м. Київ, м. Севастополь)
_________________________________
(навчальний заклад, організація, що паспортизували рій)
З В І Т
 про Добре діло (проведений захід)___________________
 Загальна тема:____________________________________
 Здійснене (проведений)_____________________________
 (місце)
з _______ до _____________ року
Виховник_______________________
(прізвище, ім’я, по батькові, посада)
Адреса виховника, контактний телефон,
 E-mail: _______________________
_________________________________
2.4. Анотація.
В анотації у стислій формі викладається головна суть та ідея доброго діла (проведеного заходу). Обсяг – до 0,5 сторінки.
2.5. Зміст.
У змісті вказуються назви всіх розділів, підрозділів та елементів звіту, номер сторінки, з якої вони починаються.
2.6. Довідкові відомості про:
– місце та адресну спрямованість;
– час та тривалість;
– особливі умови проведення;
– список рою, де вказати прізвище, ім’я, по батькові, навчальний заклад, клас;
– назва навчального закладу чи організації, завдання яких виконував рій, короткий зміст завдання.
 2.7. Фотографії.
 Фотографії у звіті повинні розкривати місце, час, мету даного Доброго діла, проведеного заходу, відображати зміст та конкретну участь кожного.
 Фотографії повинні мати підписи об’єктів, містити пояснення, мати нумерацію.
 У звіті фотографії розміщуються у хронологічному порядку в місцях, де на них є посилання.
 Розмір фотографій від 13Х18 см до А-4.
 2.8. Опис Доброго діла (заходу).
– обґрунтування вибору;
– матеріали про виконану роботу, бажано у формі нарису, що докладно розкриває тему.
 2.9. Додатки.
– висвітлення у ЗМІ;
– рішення місцевих органів влади, суспільний резонанс.
 2.10. Підсумки, висновки, рекомендації.
 Розділ повинен відмітити найбільш характерні особливості саме цього Доброго діла (заходу).
 Розділ містить короткий підсумок роботи, висновки, рекомендації.
 Якщо під час виконання Доброго діла (проведення заходу) та за їх підсумками відзнятий відеофільм (кліп) тощо, вказати його постійне місцезнаходження, можливість перегляду, умови виготовлення відеокопії.
 6.3. Детальний опис видів, умови заліку та визначення результатів будуть визначатись ГСК напередодні (не пізніше ніж за день до проведення).
 6.4. Остаточні умови проведення етапів, їх перелік та порядок проходження оголошуються ГСК за 30 хвилин до початку проведення певного виду програми.

 
Відеофільми, що допоможуть підготувати рій до участі у фінальних етапах гри:
http://dzhura.org.ua